24 kwi

Charakterystyka osuszaczy powietrza

[REKLAMA]

Osuszacze powietrza to jedne z tych urządzeń, o których nic nie wiadomo, póki nie są potrzebne. A gdy już trzeba ich użyć, to gorączkowo szukamy takich modeli, które spełnią nasze wymagania. A wybór odpowiedniego osuszacza nie jest taki znowu łatwy. Z poniższego artykułu szybko dowiesz się, jakie są rodzaje osuszaczy i czym się charakteryzują.

Rodzaje

Na rynku dostępne są dwa rodzaje osuszaczy:

Kondensacyjne – Nie tylko osuszają powietrze, ale mogą też je ogrzewać. Ich działanie polega na zasysaniu powietrza i schładzaniu go, w wyniku czego wilgoć się skrapla. Powstała w ten sposób woda spływa do specjalnego zbiornika, którego pojemność zależy od modelu i ceny osuszacza (w najtańszych jest to 5 litrów). W tańszych modelach trzeba jednak pilnować, aby pojemnik na wodę się nie przepełnił i regularnie go opróżniać. W droższych modelach zbiorniki są nie tylko większe, ale też mogą się automatycznie wyłączać, gdy będą prawie pełne. Są też modele, które mają możliwość podłączenia węża i odprowadzania skroplonej wody bezpośrednio do kanalizacji, mają też o wiele większy przepływ powietrza.

Adsorbcyjne – to już wyższa półka osuszaczy. Są z założenia o wiele wydajniejsze i przeznaczone dla potrzeb przemysłowych, a przepływ powietrza znacznie większy. Ich działanie różni się od osuszaczy kondensacyjnych – zasysają one powietrze i kierują je do tzw. absorbera, czyli substancji pochłaniającej wodę z powietrza.

Zastosowanie

Osuszacze kondensacyjne mają większy zakres zastosowań z racji tego, że jest wśród nich większa rozpiętość modeli i ich możliwości. Osuszacze kondensacyjne są stosowane również w zwykłych mieszkaniach na potrzeby domowe – gdy powietrze jest wilgotne ze względu np. na nieszczelne okna czy niską izolację cieplną ścian. Często spotyka się też małe osuszacze w łazienkach, gdzie nie tylko pochłaniają powietrze, zapobiegając nadmiernej wilgoci, ale też je nagrzewają, aby szybciej wysuszyć pranie. To jednak tylko początek zastosowań osuszaczy; większe modele stosuje się np. w sytuacji zalania ścian czy usuwania pleśni.

Zdarzają się jednak też poważniejsze problemy, jak np. powodzie, podtopienia czy zalanie ścian w wyniku pożaru dachu, gdzie mały czy średni osuszacz nie da rady. W takich sytuacjach sprawdzi się osuszacz przemysłowy. Z takich modeli korzystają firmy zajmujące się osuszaniem budynków. Takie osuszacze można też wynająć lub zakupić w przedsiębiorstwach wypożyczających sprzęt budowlany jak np.firma Ramirent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *