28 lis

Gipsowanie dla zielonych

[REKLAMA]

Wyrównywanie ścian przed ich malowaniem lub nakładaniem tapety to w wielu budynkach konieczność. Jeśli po raz pierwszy będziesz wykonywać taką pracę, to koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik.

Jaki produkt wybrać?

Wiele osób myli gipsy szpachlowe i gładzie gipsowe. Te pierwsze nadają się do wyrównywania nawet dużych ubytków, spoinowania płyt karton gips oraz wyrównywania powierzchni ścian. Gips szpachlowy (http://www.siniat.pl/) ma bardzo dobrą przyczepnością do podłoży, jest łatwy w nakładaniu, jak i szlifowaniu. Jeśli jednak zależy Ci wypełnieniu drobnych rys i ubytków to warto wybrać gładź szpachlową.  Ma ona drobniejszą strukturę i dzięki temu daje lepszy efekt wizualny. Trzeba jednak pamiętać, że nadaje się on wyłącznie jako cienka warstwa wykańczająca. Poniższa infografika dokładnie przedstawia jakie rodzaje gładzi są między innymi dostępna na rynku.

siniat_infografika

Co będzie mi potrzebne?

Poza kupnem odpowiedniego materiału konieczne jest też posiadanie wiadra oraz mieszadła budowlanego do przygotowania masy. Do nakładania gipsu potrzeba jest kielnia oraz pace do zacierania i wygładzania. Dobrze jest mieć kilka w różnych rozmiarach. Ponadto koniecznie trzeba zakupić siatkę do szlifowania oraz pacę do trzymania tej właśnie siatki. Aby przygotować powierzchnię do pracy, dobrze jest pokryć ją gruntem. Warto też pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu okien oraz drzwi, a także podłogi. Do tego celu przyda się folia oraz samoprzylepna taśma malarska. Oczywiście trzeba też zadbać o odpowiedni strój roboczy. Powinny to być wygodne przewiewne ubrania, których nie będzie nam szkoda, jeśli się wybrudzą i po wszystkich pracach wykończeniowych będzie je trzeba po prostu wyrzucić.

Jaka jest kolejność zadań?

Pierwszy etap to przygotowanie ściany. Trzeba z niej usunąć np. starą tapetę, zmyć zabrudzenia oraz usunąć luźnie fragmenty starej zaprawy. Jeśli ściana jest już czysta i sucha to należy pokryć ją gruntem. Następnie można zacząć nakładanie gipsu szpachlowego. Końcowym etapem jest szlifowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *