29 lip

Lęk przed lataniem – jak go przezwyciężyć

[REKLAMA]

Zaczęły się wakacje, czas na wypoczynek, oderwanie się od codzienności. Komu nie marzą się dni spędzone na cudownej piaszczystej plaży, gdzieś nad Morzem Śródziemnym albo w egzotycznym azjatyckim kraju? Wybraliśmy już miejsce naszego wymarzonego urlopu, nic tylko wsiadać w samolot i cieszyć się wakacyjną aurą. Chwileczkę! Samolot? Właśnie zdaliśmy sobie sprawę, że mamy jeden duży problem: lęk przed lataniem.

Co więc zrobić, aby przezwyciężyć lęk przed lataniem?

Wielu ludzi boi się latać, często są to osoby, które po raz pierwszy muszą wsiąść do samolotu, ale są też tacy, którzy podróże lotnicze odbywają dość często, na przykład ze względu na pracę i wciąż nie udało im się pokonać lęku, jaki odczuwają przed wejściem na pokład i podczas podróży. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą wam w opanowaniu stresu, odwróceniu waszej uwagi od myślenia o samolocie, a może nawet w całkowitym pozbyciu się obaw przed lataniem.

Czasem bywa, że to nie sama podróż samolotem nas stresuje, tylko wszystkie te procedury na lotnisku, jak sprawdzanie paszportu, przechodzenie przez bramki, skanowanie bagażu. Pamiętaj, aby paszport i bilety lotnicze mieć zawsze pod ręką, uważaj żeby ich nie zgubić. Przed kontrolą upewnij się, że wszystkie metalowe przedmioty jak klucze, monety, pierścionki telefon położyłeś na tacce którą wskaże ci pracownik lotniska, dobrze sprawdź, czy nic nie zostało w twoich kieszeniach. W bagażu podręcznym również nie powinieneś przewozić ostrych lub niebezpiecznych przedmiotów, jeśli pracownik zapyta o jakąś rzecz w twoim bagażu, po prostu powiedz mu co się tam znajduje, ewentualnie może poprosić cię o otwarcie walizki, ale nikt nie będzie od razu robił ci rewizji osobistej.
Jeśli martwisz się, że zgubisz się na lotnisku wiedz o tym, że lotniska zawsze są dobrze oznakowane, a nawet jeśli dalej nie będziesz wiedział w którą stronę iść, zawsze możesz spytać o to pracownika lotniska, który z pewnością ci pomoże i wskaże drogę. Dobrym pomysłem jest też „doczepienie się” do kogoś, kto czeka na ten sam samolot co ty, a jest bardziej zorientowany. Bądź przyjazny i nie bój się przyznać że lecisz po raz pierwszy lub że nie potrafisz się odnaleźć na lotnisku, większość ludzi chętnie ci pomoże.

Wsiadłeś już do samolotu, zająłeś swoje miejsce i czekasz na start, ale stres nie minął i czujesz się coraz gorzej, to wzbicia się samolotu w powietrze najbardziej się obawiasz. Nie powiem, że jest jakieś cudowne lekarstwo abyś nagle przestał się bać, ale jest kilka sposobów na zmniejszenie stresu. Po pierwsze, rezerwując miejsce w samolocie, pamiętaj o tym, że tuż przy skrzydłach, gdzie znajdują się silniki, poziom hałasu jest najwyższy, co może dodatkowo zwiększyć twój dyskomfort. Najciszej jest z przodu samolotu, choć na samym tyle też nie jest tak głośno jak przy skrzydłach. Zabierz ze sobą na pokład dobrą książkę, krzyżówki, sudoku – coś co zajmie twój umysł. Możesz zabrać odtwarzacz mp3 z ulubioną muzyką lub odtwarzać muzykę z telefonu, którego możesz używać w trybie samolotowym. Zamknij oczy i skup się na ulubionych dźwiękach płynących ze słuchawek. Jeśli nie lecisz sam, tylko z kimś bliskim albo znajomym, porozmawiaj z nim o czymś przyjemnym. Jeśli naprawdę ciężko ci opanować stres, weź przed lotem coś na uspokojenie, możesz nawet poprosić o radę lekarza, który poleci ci odpowiednie środki uspokajające.

Problem strachu może być spowodowany niewiedzą, lub napędzany tym, co słyszymy w mediach. Katastrofy lotnicze są zawsze mocno nagłaśniane, a prawda jest taka, że samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Coroczne statystyki dostępne w internecie potwierdzają, że szanse na zginięcie w katastrofie lotniczej są o wiele razy mniejsze niż szanse na zginięcie w wypadku samochodowym. Oprócz tego, samolot jest sterowany przez dwójkę wyszkolonych pilotów, którzy regularnie przechodzą badania, a jakie przeszkolenie ma przeciętny kierowca samochodu? Wszystko to pokazuje, że nie ma się czego bać, wsiadając do samolotu.

Artykuł powstał we współpracy z Parking Modlin P7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *