21 lut

Pierwszy smartfon dla dziecka? Jak to zrobić i kiedy?

[REKLAMA]

Nie tak dawno temu wielu rodziców zastanawiało się, w jakim wieku możemy dać dziecku klucze do samochodu. W dzisiejszych czasach rodzice stają przed trudniejszym pytaniem – w jakim wieku dziecko może mieć już własnego smartfona? Pytanie jest o tyle trudniejsze, że w odróżnieniu od prawa jazdy, przepisy nie nakładają tutaj żadnych ograniczeń.

Jakby na to nie patrzeć w dzisiejszych czasach smartfon jest bramą do nieskrępowanego dostępu internetu, a co za tym idzie płynących z tego korzyści oraz niebezpieczeństw. Temat staje się coraz bardziej gorący, gdyż wraz z upowszechnianiem się technologii mobilnych oraz zmniejszaniem się bariery cenowej, dzieci dostają smartfony w coraz młodszym wieku. Dane amerykańskie pokazują, że obecnie typowy młody człowiek otrzymuje swój pierwszy smartfon w wieku około 10 lat, choć jeszcze w 2012 roku było to lat 12. Jest też spora grupa rodziców, którzy wyposażają swoje pociechy w urządzenia tego typu jeszcze wcześniej – już w wieku 7 lat. Wynika to z tego, że rodzice są zmęczeni przekazywaniem swoich urządzeń do zabawy najmłodszym i wolą kupić dziecku własne urządzenie, tylko po to aby mieć spokój.

Udostępnienie dziecku smartfona z jednej strony przynosi sporo korzyści jakimi są aplikacje edukacyjne, bezpośredni dostęp do ogromnego źródła wiedzy, możliwości rozwijania umiejętności technicznych i informacyjnych, które będą kluczowe w społeczeństwie przyszłości, czy wreszcie stały kontakt z najbliższymi. Z drugiej posiadanie smartfona przez dziecko powoduje szereg zagrożeń. Wśród wielu z nich wystarczy wymienić: nadużywanie czasochłonnych gier, dostęp do stron dla dorosłych oraz aplikacji społecznościowych, w których nasza pociecha może być nagabywana przez obce osoby.

Część ekspertów uważa, że 12 lat to idealny wiek na pierwszy smartfon, część że dziecko powinno być jeszcze starsze. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że każdy młody człowiek jest  inny, każdy z nich dojrzewa w różnym tempie i cechuje się innym poziomem dojrzałości i odpowiedzialności.

Jedną z możliwości na rozpoczęcie przygody z urządzeniami tego typu, dzięki której możemy zweryfikować poziom odpowiedzialności dziecka, jest wyposażenie go na początek w telefon komórkowy z ograniczonymi funkcjami. Przykładem niedrogiego klasycznego telefonu, który służy głównie do dzwonienia, smsowania i robienia zdjęć jest na przykład TELEFUNKEN Outdoor WT2 dostępny zarówno w ofercie abonamentowejw sieci Play jak i w sklepach Internetowych. Dodatkowym plusem urządzenia jest wytrzymała obudowa, dzięki której mamy gwarancję, że młody człowiek nie uszkodzi aparatu zbyt szybko. Urządzenie odporne jest na wilgoć, zanurzenie w wodzie, upadki, uderzenia i wstrząsy, a także błoto, kurz i pył.

Udostępniając dziecku na początek prosty i klasyczny telefon w starym stylu, dajemy mu możliwość wykazania się odpowiedzialnością zarówno, jeśli chodzi o sposób używania jaki i formę wykorzystania urządzenia. Jednocześnie zyskujemy najważniejszy benefit z punktu widzenia rodzica czyli możliwość stałego bezpośredniego kontaktu z naszą pociechą.

W kolejnym kroku, kiedy uznamy, że nadszedł czas, aby dziecko weszło w posiadanie własnego smartfona, warto zacząć od ustalenia zasad korzystania z urządzenia.  Respektowanie z góry określonych ustaleń powinno być bezwzględnie przestrzeganym warunkiem umowy pomiędzy rodzicem a niepełnoletnim posiadaczem mobilnego centrum komunikacji ze światem. Wśród powyższych zasad powinny znaleźć się w pierwszej kolejności zakaz udostępniania własnych zdjęć w sieci, zakaz kontaktu z obcymi osobami, ograniczenia związane z używaniem smartfona w szkole, przy jedzeniu oraz w trakcie innych wydarzeń rodzinnych.

Kolejnym krokiem jaki rodzic powinien wykonać jest wybór odpowiedniego urządzenia. Biorąc pod uwagę możliwość szybkiego uszkodzenia oraz ryzyko związane z wyposażeniem naszej pociechy w drogi sprzęt, który może stać się zachętą do kradzieży, w przypadku pierwszego smartfona warto pomyśleć o niedrogim urządzeniu.  Przykładem takiego smartfonu jest dostępny w sieci Media Markt TELFUNKEN Live TL2.Model charakteryzuje się wyjątkowo smukłą i kompaktową obudową o grubości 8 mm oraz ekranem o przekątnej 4,5 cala. Dzięki temu smartfon doskonale leży w dłoni młodego człowieka. Oprócz wyjątkowego designu, model Live TL2 wyróżnia się także ekranem typu IPS OGS. Matryca ta, dzięki zastosowaniu technologii One Glass Solution powoduje, iż wyświetlany obraz jest  wyraźny i wydaje się „pokrywać” całą powierzchnię ekranu. Ekran zapewnia tez bardzo szerokie kąty widzenia oraz niezwykłe nasycenie kolorów. Oprócz wysokiej jakości obrazu, Live TL2 daje swojemu właścicielowi możliwość wykonywania świetnych zdjęć. Aparat robiący zdjęcia o rozdzielczości 8 megapikseli, aktywny autofocus oraz diodowa lampa błyskowa doskonale sprawdzą się, gdy chcemy uwiecznić ważne chwile. Dokładając do tego Bluetooth 4.0, szybką transmisję danych zarówno przez sieć komórkową jak i WiFi, a także dokładny GPS, otrzymujemy niedrogi, wielozadaniowy smartfon dla dziecka o atrakcyjnym wyglądzie. Dodatkowo w każdym zestawie Live TL2 znajduje się ochronne etui Flip Cover – dla bezpieczeństwa telefonu i spokoju rodzica.

Zanim przekażemy dziecku smartfon powinniśmy jeszcze zainstalować na nim oprogramowanie zapewniające  nam kontrolę rodzicielską. W sklepie  Google Play znajdziemy szereg aplikacji, które po zainstalowaniu umożliwią kontrolę nad aktywnością dziecka w internecie, instalowanymi na urządzeniu aplikacjami, jak również  na zlokalizowanie miejsca, w którym aktualnie znajduje się nasza pociecha. Dodatkowo, niektóre z nich pozwalają na monitorowanie wiadomości tekstowych oraz wyłączanie aplikacje w określonych porach dnia lub nawet zdalne zablokowanie smartfona.

Wychodząc z założenia, że bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze, lepiej aby proces udostępniania dziecku smartfona trwał chwilę dłużej i był podzielony na etapy, niż abyśmy w przyszłości żałowali zbyt pochopnych decyzji na tym polu.

Jedna myśl na temat “Pierwszy smartfon dla dziecka? Jak to zrobić i kiedy?

  1. Na szczęście ja jeszcze nie mam potomstwa. Ja uważam że telefon dla dziecka (do 15 roku) jest zbędny i to tylko szpanerstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *