16 kwi

Zalety i zastosowanie plafonów LED-owych

[REKLAMA]

Plafoniery są natynkowymi oprawami oświetleniowymi, posiadającymi charakterystyczną budowę zamkniętą. Istotnym elementem ich konstrukcji jest klosz, najczęściej wyprodukowany ze szkła lub tworzywa sztucznego. Plafoniery montowane mogą być do sufitów, podniebnych części sklepienia oraz ścian, tworząc w ten sposób niezwykle ozdobne oraz funkcjonalne źródło światła. Większość produkowanych obecnie plafonier powstaje przy udziale technologii LED. Taka forma oświetlenia jest dzięki temu wysoce energooszczędna, a zarazem cechuje się długotrwałością oraz odpowiednią estetyką.

Zastosowanie plafonier

Plafoniery doskonale sprawdzają się jako źródło światła użytkowego, spełniając jednocześnie wiele funkcji dekoracyjnych. Z reguły stosuje się je w miejscach użyteczności publicznej, biurach, magazynach, toaletach, na klatkach schodowych oraz w korytarzach, a także ciągach komunikacyjnych. Służą do oświetlania wiat, wiatrołapów i garaży, jak również balkonów, tarasów czy ganków w różnego rodzaju budynkach mieszkalnych. Oprawy tego typu doskonale sprawdzają się nawet w warunkach podwyższonej wilgotności oraz miejscach szczególnie narażonych na akty wandalizmu. Oświetlają powierzchnię bardzo łagodnie i od spodu, dzięki czemu na suficie tworzona jest nastrojowa poświata. Światło może też swobodnie odbijać się od sklepienia, efektywnie spełniając w ten sposób funkcję oświetlenia głównego.

Funkcje dekoracyjne plafonów

Przylegając ściśle do sufitu, plafony mogą idealnie prezentować się w niższych oraz stosunkowo niedużych pomieszczeniach. Wybór tego typu produktów jest bardzo szeroki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie oświetlenia do wielu różnych wymogów technicznych oraz wariantów aranżacyjnych. Bardzo praktyczne w ostatnim czasie jest zastosowanie plafonier z diodami LED, które pozwalają na uzyskanie kolorowych barw rozchodzących się na wiele stron. Plafony LED są ponadto bardzo energooszczędne i mogą być wyposażane w wiele dodatkowych funkcjonalności, na przykład czujniki ruchu. W takim wypadku wiązka światła jest również znacznie węższa, co bardzo dobrze komponuje się z podświetlonym wyposażeniem. Nowoczesne modele montować da się nawet na ścianach bocznych, dzięki czemu mogą one z powodzeniem zastąpić tradycyjne kinkiety.

Formy i kształty

Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane kształty i formy plafonier. W sklepach znaleźć można zarówno tradycyjne modele okrągłe, owalne czy prostokątne, jak i kombinacje wzorów halogenowych, kryształowych, roślinnych, geometrycznych oraz różnych wariantów awangardowych. Występuje również pełna dowolność w kwestii kolorystycznej, dzięki czemu poszczególne modele dopasować można do pożądanych warunków mieszkalnych lub przemysłowych. Plafony zaliczyć można do bardzo zróżnicowanej grupy oświetlenia, w wyniku czego doskonale sprawdzają się one zarówno we wnętrzach klasycznych oraz minimalistycznych, jak i bardziej nowoczesnych czy designerskich. Odpowiedni dobór plafoniery i umiejętna aranżacja pozwalają na uzyskanie znakomitego efektu estetycznego w niemal każdym przypadku.

Artykuł zredagowany przy udziale producenta plafonów LENA LIGHTING.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *