9 rzeczy na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze leasingu
Leasing to jedna z najwygodniejszych i najczęściej wybieranych form finansowania przy zakupie samochodu. Firmy oferujące leasing prześcigają się w promocjach które mają za zadanie „złapanie” klienta. Zanim jednak podpiszesz umowę – przeczytaj na co zwrócić uwagę i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę.
- Wiarygodność leasingodawcy
Sprawdź czy firma finansująca Twój pojazd ma ugruntowaną pozycję na rynku oraz stabilność finansową. Wybieraj leasing w firmach z renomą, co będzie gwarantem tego, że leasingodawca wywiąże się z umowy, a Ty będziesz mógł bezproblemowo korzystać z zakupionego pojazdu.
- Elastyczność
Sprawdź czy leasingodawca jest elastyczny i ma indywidualne podejście do klienta. Upewnij się, że po zakończeniu leasingu będziesz mógł wymienić pojazd na nowy, dzięki czemu nie będziesz miał kłopotu ze sprzedażą pojazdu w przyszłości. Nie wiesz co będzie za kilka lat, więc ta opcja da Ci więcej możliwości.
- Czytaj, czytaj, czytaj
Podczas finalizacji umowy, firma leasingowa da Ci umowę do podpisu. Klienci z reguły nie czytają umów, tylko je przeglądają i podpisują. Ty jednak przeczytaj umowę. Dodatkowe kilka minut może uchronić Cię przed dodatkowymi kosztami o których nie było wcześniej mowy. Pamiętaj że na umowę składa się umowa, ogólne warunki kontraktu oraz tabela opłat i prowizji. Zanim podpiszesz – dobrze się z nimi zapoznaj.
- Dodatkowe usługi
Sprawdź na co możesz jeszcze liczyć poza samym leasingiem. Często leasingodawcy dodają ubezpieczenie, polisy na życie, pakiety serwisowe, a nawet naprawę pojazdu w okresie trwania leasingu.
- Sprawdź raty
Musisz zwrócić uwagę na raty leasingu. Nie tylko na ich wysokość, ale również na ilość. Przelicz wtedy samodzielnie ile będzie Cię leasing kosztował.
- Limity
Sprawdź czy w umowie jest zapis, który określa limit przebiegu pojazdu w czasie leasingu. Najlepiej by było, gdyby nie było takiego zapisu. Jeśli jest – zastanów się czy jest on dostosowany do Twoich potrzeb.
- Ograniczenia w korzystaniu z pojazdu
Umowy leasingu często zawierają zapisy mówiące o ograniczeniach w sposobie korzystania z pojazdu. Może się okazać, że umowa wyklucza możliwość powierzenia pojazdu osobom trzecim, czy też wykorzystywania samochodu do określonej działalności. Jeśli naruszysz ograniczenia – możesz zapłacić karę, a sam leasingodawca może nawet wypowiedzieć umowę leasingu.
- Wygaśnięcie umowy przed terminem
Przeanalizuj zapis który mówi o rozliczeniu umowy w wypadku jej przedterminowego zakończenia. Przedterminowe zakończenie leasingu może wystąpić na skutek szkody całkowitej lub wypowiedzianej umowy przez firmę leasingową.