30 paź

Co zrobić, kiedy ceny rosną – odbudowa maszyn

[REKLAMA]

Obecnie ceny nowych maszyn szybują w górę. Można by powiedzieć, że producenci prześcigają się w tym, kto da wyższą. Z tego powodu kupno nowej koparki, minikoparki, ładowarki czy spychacza może okazać się problematyczne. Nasuwającym się od razu wyjściem jest skupienie się wyłącznie na maszynach używanych. Niestety, te w bardzo dobrym stanie potrafią kosztować naprawdę dużo, a reszta może nas zaskoczyć wadami ukrytymi, które w czasie eksploatacji sprawią, że narazimy się na kolejne wydatki i dojdziemy do wniosku, że zakup ten był kompletnie nieopłacalny. W ostatnim czasie bardzo popularną opcją jest odbudowa maszyn. Jeżeli posiadamy na stanie sprzęt kilkunastoletni, który nie jest na chodzie i nie spełnia już swojej roli, możemy zlecić jego generalny remont. Nie ma znaczenia, czy to odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych, drogowych, czy rolniczych. Generalny remont jest przeznaczony dla sprzętu o różnym zastosowaniu.

Kluczowe etapy odbudowy

Odbudowa maszyn składa się z kilku istotnych etapów. W maszynach światowej klasy marek, takich jak Volvo, JCB czy Caterpillar, wszystkie przeprowadzone działania są podobne. Na początku maszyna zostaje sprawdzone podczas oględzin. Etap ten ma za zadanie wczesne wykrycie wycieków i usterek, które są widoczne gołym okiem. Dzięki temu podczas kolejnych etapów odbudowy praca idzie szybciej i sprawniej. Kiedy nieprawidłowości zostają już wykryte, następuje demontaż maszyny. Zostaje ona rozebrana na części pierwsze. Wszystkie jej elementy i podzespoły są dokładnie sprawdzane i regenerowane. Jeśli jednak poziom uszkodzeń jest zbyt duży, części zostają wymienione na nowe.

Oprócz prac przy mechanice, ważną rolę odgrywa również estetyka wnętrza, szczególnie kabiny. Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych czy rolniczych ma za zadanie przywrócić sprzętowi jego wygląd i funkcjonowanie, jak gdyby ten wyjechał prosto z fabryki. Dlatego wszystkie manetki, dźwignie, pokrętła i tapicerki zostają wymienione na nowe. Dzięki temu operator w czasie pracy może faktycznie poczuć się jak w maszynie nowej, która niedawno opuściła halę produkcyjną.

Kiedy części koparki, minikoparki czy ładowarki są skompletowane, mechanicy składają maszynę. Elementy i podzespoły zostają dokładnie spasowane. Jest to bardzo ważne, aby w przyszłości części nie zużywały się za szybko, tym samym nie doprowadzały do kolejnych awarii. Czasami jednak mechanicy mogą dokręcić coś niedokładnie. Dlatego podczas pierwszego testu maszyna zostaje pod tym kątem dokładnie sprawdzona. Wszystkie wynikłe nieprawidłowości zostają natychmiast usunięte. Kiedy to się stanie, sprzęt zostaje oddany operatorowi, który sprawdza go w warunkach pracy i wystawia odpowiednią opinię. Jeśli jest ona pozytywna, maszyna może wrócić do klienta.

Odbudowa maszyn – gra warta świeczki?

Odbudowa maszyn budowlanych, drogowych, kolejowych czy rolniczych wyróżnia się szeregiem zalet. Cena za generalny remont nie jest przesadnie wysoka, nie wyniesie ona aż tyle, ile trzeba zapłacić za nową koparkę, minikoparkę czy ładowarkę. Kolejnym plusem przemawiającym za odbudową maszyn jest czas realizacji. W przypadku zakupu nowego sprzętu jego dostawa może potrwać nawet pół roku. Istnieje więc realne ryzyko, że stracimy przez to cały sezon i pieniądze. Generalny remont nie trwa tak długo, więc nie trzeba martwić się o stracony na oczekiwanie czas. Jeśli posiadamy na stanie maszynę kilkunastoletnią, może okazać się, że jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji. Coraz częściej mówi się o zaniżonej jakości nowych produktów dużych producentów. Idąca za tym bardzo wysoka cena sprawia, że płacimy o wiele więcej za sprzęt gorszej jakości niż ten sprzed dekady. Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych czy drogowych gwarantuje nam, że dostaniemy maszynę w stanie fabrycznej nowości, która posłuży bezawaryjnie przez kolejne lata. Jeśli obawą jest brak sprzętu zastępczego na czas odbudowy, można takowy wynająć. Koszty wynajmu nie będą wysokie i zsumowane z tymi za generalny remont i tak będą niższe od ceny nowej koparki czy ładowarki.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *