14 paź

Wentylacja mechaniczna: sposób na lepsze samopoczucie?

Nadal stosunkowo niewiele osób przykłada wagę do jakości powietrza we własnym mieszkaniu. To bardzo zła informacja, bo to przecież tam spędzamy większość swojego czasu. Temperatura powietrza, jego wilgotność i czystość, a nawet prędkość przepływu – to wszystko ma zatem ogromny wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wentylację mechaniczną.

To zdumiewające, że tak wiele osób nie zwraca praktycznie żadnej uwagi na parametry powietrza w swoim mieszkaniu. A przecież to właśnie one decydują o naszym komforcie termicznym, a więc o tym, czy w danym pomieszczeniu będzie się nam dobrze pracowało lub wypoczywało.W budownictwie standardowo wykorzystuje się wentylację grawitacyjną, która funkcjonuje w oparciu o różnice ciśnień lub temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Oznacza to, że działa ona najefektywniej w okresie zimowym. Gorzej sytuacja wygląda latem, ale jest to raczej niezauważalne, bo w tym czasie i tak wentyluje się za pomocą uchylonych okien.

Wentylacja grawitacyjna – z uwagi na swoją względną prostotę – nie wymaga ponoszenia ogromnych nakładów finansowych, a poza tym jest łatwiejsza w wykonaniu od wentylacji mechanicznej. Tu jednak jej zalety się kończą. Wentylacja mechaniczna ma bowiem tę przewagę nad swoim grawitacyjnym odpowiednikiem, że aktualne warunki pogodowe nie wpływają w żaden sposób na jej skuteczność. Jest zatem równie wydajna latem, nie generuje strat ciepła zimą, a poza tym umożliwia pełną kontrolę nad wymianą powietrza.

Idealne warunki powietrza

Zakłada się, że prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić od 30 do 65% nie tylko służy ona wówczas zdrowiu człowieka, ale jest także korzystna dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek. Nadmiar wilgoci powoduje bowiem poczucie duszności, parowanie szyb, pęcznienie, a nawet gnicie drewna, pojawienie się grzyba i pleśni, co może doprowadzić do zachorowań oraz wystąpienia alergii. Gdy jest natomiast za sucho, może dochodzić do pękania drewnianych mebli, kruszenia farby na obrazach oraz tkaninach, a także zwiększania się ilości kurzu i ładunków elektrostatycznych na elementach z tworzyw sztucznych. Generalnie najlepiej czujemy się przy wilgotności powietrza na poziomie od 40 do 60 %. Norma PN-78/B-03421 określa, że wilgotność powietrza w polskich domach nie powinna wynosić mniej niż 30%.

Nie bez znaczenia na nasze samopoczucie jest również temperatura panująca w pomieszczeniu. Optymalna temperatura zależy od wielu czynników – pory roku, wieku, stylu życia. Zimą na przykład za idealną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21 stopni Celsjusza. Co ciekawe, osoby aktywne (uprawiające sport lub pracujące fizycznie), zdecydowanie lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach. Temperatura powinna być też dostosowana do charakteru pomieszczenia. W pokojach dziennych nie powinna przekraczać 21 st. C, w kuchni najlepiej sprawdzi się 19-20 st. C. (temperatura podnosi się w trakcie gotowania), natomiast najcieplej powinno być w łazience – nawet 25 st. C.

Wentylacja mechaniczna: nie przegrać z grawitacją

Wentylacja mechaniczna to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie własne samopoczucie, zdrowie i komfort. Koszt instalacji wentylacji mechanicznej jest co prawda wyższy niż w przypadku tradycyjnej grawitacji mechanicznej, ale przekłada się na mniejszą utratę ciepła, a tym samym dość znacznie redukuje koszt ogrzewania domu.

Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *