Jak pozbyć się długów?
Blisko 2,4 mln Polaków ma długi.
Najczęściej są to niespłacone zobowiązania wynikające z życia codziennego – to nieopłacona faktura za telefon, usługi internetowe, czynsz czy prąd. W obliczu piętrzących się wydatków, jakże łatwo popaść w pętlę kredytową. Stąd już niestety krótka droga do postępowania windykacyjnego, w konsekwencji nierzadko do egzekucji komorniczej.
Wiadomo, że pieniądze pożycza się łatwo a banki równie chętnie podsuwają kolejne oferty. Pożyczki na tzw. dowolny cel coraz trudniej jednak spłacić. Okazuje się, że Polacy są zadłużeni na ponad 78 mld zł, a aż 10% pożyczkobiorców nie spłaca zobowiązań w terminie. Problem pojawia się wtedy, gdy budżet gospodarstwa domowego nie jest na tyle wysoki, by każdego miesiąca spłacać należności.
Eksperci doradzają, jak pozbyć się długów. Nierzadko jest to długi proces, nikt nie jest w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań natychmiast. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad zmianami w zarządzaniu swoimi finansami.
1. Planuj wydatki
Na początku każdego miesiąca zrób listę niezbędnych wydatków. Podlicz zobowiązania, bieżące rachunki, koszty związane z codziennymi zakupami – do sklepu zawsze zabieraj listę potrzebnych produktów i tylko po takie sięgaj na sklepowych półkach. Nadwyżkę pieniędzy zawsze przeznaczaj na spłatę zadłużenia. Nawet jeśli środki nie wystarczają na spłatę pełnej raty czy powstały dług, to i tak lepiej pomniejszać wartość zobowiązania aniżeli oczekiwać na wizytę windykatora.
2. Nie zaciągaj kolejnych pożyczek
Tak właśnie powstaje wspomniana już pętla kredytowa. Zaciągamy kolejne pożyczki, by spłacić te poprzednie. To najgorsze rozwiązanie, bo już niedługo nastanie czas, kiedy bank odmówi wypłacenia kolejnych środków. Poza tym, dochodzi do sytuacji, w której nie dysponujemy już własnymi środkami a tylko tymi pożyczonymi.
3. Znajdź dodatkowe źródło dochodów
Niestety, pieniądze nie znajdą się same a wygrana w totolotka graniczy z cudem. Jeśli jesteś zdrowy i masz chwilę wolnego czasu, postaraj się o dodatkową pracę, dzięki której do domowego budżetu wniesiesz nieco gotówki. Co więcej, zmiana nawyków zarządzania swoimi finansami może sprawić, że w niedługim czasie zaczniesz generować pierwsze oszczędności i zapewnisz sobie stabilność finansową.
4. Nie unikaj wierzycieli
Nie odbieranie telefonów z banku, od kontrahentów, którym jesteśmy winni pieniądze czy bagatelizowanie wezwań do zapłaty od firmy windykacyjnej to najgorsze rozwiązanie. Pamiętaj, że wierzycielowi zależy na tym, by odzyskać swoje pieniądze. W większości przypadków dochodzi do porozumienia obu stron. Można ustalić korzystne dla dłużnika warunki spłaty – na przykład poprzez rozłożenie zadłużenia na raty.
Sami windykatorzy potwierdzają zresztą, że windykacja polubowna, negocjacje i mediacje pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem to najbardziej skuteczna forma odzyskiwania należności. Niestety, windykacja twarda często kończy się niepowodzeniem, czego konsekwencją jest egzekucja komornicza.
Tekst powstał w oparciu o stronę intrum.com.