Rodzaje folii do pakowania
Na rynku istnieje spora oferta różnego rodzaju folii opakowaniowych. Zastosowanie każdej z nich różni się w zależności od tego, jakie wymagania stawia zadanie, jakie folia ma spełnić. Dlatego też warto nabrać wiedzy o charakterystyce i warunkach każdej z nich, aby następnie móc dobrać najbardziej odpowiednią. Jakie są dostępne rodzaje folii opakowaniowych i czym się od siebie różnią?
Jak wybrać
Wybór folii opakowaniowej powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jaki jest cel jej zastosowania. W dalszej kolejności trzeba brać pod uwagę oczywiście też zawartość, która będzie tą folią opakowywana. W końcu zupełnie inną folię wybierzemy do opakowywania żywności, a zupełnie inną do przetransportowania maszyny tak, aby jedynie zabezpieczyć jej lakier. Jeszcze inna folia będzie potrzebna w ogrodnictwie, gdzie jednym z najważniejszych czynników jest zachowanie cyrkulacji powietrza. Można bardzo ogólnie powiedzieć, że folia jest idealną alternatywą dla opakowań kartonowych, plastikowych i innych opakowań przestrzennych.
Od wyboru do koloru
Folie mają tę ogromną zaletę nad opakowaniami przestrzennymi, że są elastyczne – dlatego mogą być stosowane do opakowywania przedmiotów o nieregularnym kształcie lub nawet do nich ściśle przylegać. Wiele z nich może mieć na sobie oczywiście nadruk, a przede wszystkim – o wiele łatwiej wykonać nimi pakowanie hermetyczne. Najczęściej spotykane rodzaje folii to folie:
- Typu stretch – jej największą zaletą jest duża rozciągliwość i termokurczliwość, ponadto pomimo bardzo małej wagi i grubości jest bardzo wytrzymała. Jest też wodoodporna, a w przypadku wybrania folii kolorowej zamiast przejrzystej – całkowicie pokrywa owinięty nią przedmiot, również przy dużym rozciągnięciu. Jest często stosowana w transporcie przedmiotów drobnych, jeżeli istnieje ryzyko ich pogubienia. Może być zakładana zarówno ręcznie, jak i maszynowo.
- Perforowane – będzie idealna wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przepływu powietrza, wilgoci i temperatury. Sprawdzi się więc przy okrywaniu roślin czy pakowaniu niektórych rodzajów żywności. W zależności od zastosowania dostępne są folie o różnej grubości i stopniach perforacji – od bardzo delikatnej, w której można przewozić ziemię, do bardzo dużej, gdzie folia staje się praktycznie siatką.
- PCV – najgrubszy i najbardziej wytrzymały rodzaj folii (ale przy tym najmniej rozciągliwy), stosowany w przemyśle oraz takich celach jak np. ogrodnictwo – zwłaszcza przy budowaniu oczek wodnych czy uszczelnianiu gruntu. Używa się jej też w budownictwie i reklamie.
Oczywiście są to tylko wybrane rodzaje folii. Jeżeli potrzebujesz folii o innej charakterystyce do bardziej specyficznych zastosowań, skontaktuj się z producentami lub dystrybutorami różnych folii, np. firmą Vipak.
Ciekawy i merytoryczny artykuł. Folia ma szerokie zastosowanie; od budownictwa, produkcji opakowań, po rolnictwo, a nawet po jej recyklingu dodawanie do paliw.
Konkretny, zwięzły artykuł. Zainteresowała mnie folia stretch. Wypróbuję ją na stole na tarasie . Jeśli jest faktycznie wodoodporna, to będzie moją przyjaciółką, gdyż borykam się z obrusami, ceratami, ale to wszystko wciąż przemaka i przysparza pracy.
Niezastąpione przy przeprowadzkach. Cena niewielka a w sposób dostateczny chroni meble przed uszkodzeniem.