Budowa elastycznych zbiorników na nawozy
Nawozy płynne są bardzo cenione w gospodarstwa rolne, ze względu na bardzo szybkie działanie i wysoką skuteczność preparatów tego typu. W przeciwieństwie do nawozów sypkich od razu dostają cię do roztworu glebowego i natychmiastowo zasilają system korzeniowy.
Właściwie dawkowane nawozy są dziś właściwie nieodłącznym elementem prowadzenia dowolnych upraw – przekonuje nasz rozmówca z firmy MiM Mariusz Mańkowski. Niestety, niewłaściwie przechowywane, nawet nawozy naturalne, takie jak gnojowica i gnojówka, mogą powodować zanieczyszczenie wód gruntowych i zbiorników wodnych azotanami. Dlatego dbałość odpowiednie przechowywanie nawozów jest obowiązkiem każdego rolnika.
Elastyczne zbiorniki na RSM i gnojowicę
Roztwory saletrzano-mocznikowe należy przechowywać w szczelnych pojemnikach zamykanych. Zbiorniki do przechowywania nawozów powinny posiadać nieprzepuszczalne ściany i dno, dlatego bardzo ważne jest, aby były wykonane z materiału odpornego na korozję i wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne.
Zbiorniki elastyczne są świetnym rozwiązaniem służącym długoterminowemu przechowywaniu dużych ilości nawozów płynnych. Produkowane obecnie zbiorniki elastyczne na nawozy mogą pomieścić od 1000 do nawet 2000000 litrów nawozu.
Zbiorniki tego typu wykonuje się z odpornych, nieprzepuszczalnych tkanin, które zabezpieczają przechowywany płyn przed warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem słonecznym i przegrzewaniem. Ze względu na prostą obsługę i niewielki rozmiar pustego zbiornika elastycznego po złożeniu, możliwy jest łatwy transport oraz prosty montaż zbiornika w dowolnym miejscu – na świeżym powietrzu lub wewnątrz magazynu – pod warunkiem równej nawierzchni podłoża.
Zbiorniki na nawozy RSM
Kolejne bardzo dobre rozwiązanie stosowane do przechowywania mniejszych ilości nawozów (do 15000 litrów) to zbiorniki z polietylenu. Materiał spełnia wszystkie niezbędne wymogi i dodatkowo skutecznie zabezpiecza przechowywany nawóz przed promieniowaniem słonecznym.
Dostępne są zbiorniki jedno-i dwupłaszczyznowe, często wyposażone w rozmaite akcesoria ułatwiające korzystanie ze zbiornika i bezpieczne przechowywanie nawozu, w tym: włazy rewizyjne, pobory z zaworem do spuszczania nawozu oraz króćce wentylacyjne. W opcji dodatkowej można kupić zbiorniki dodatkowo wyposażone w drabiny, izolacje termiczne czy czujniki przecieku.