Zewnętrzne oprawy oświetleniowe
Oprawy oświetleniowe pełnią rozmaite funkcje: pozwalają zamocować źródło światła w pożądanym miejscu, bezpiecznie połączyć je z instalacją i wreszcie nadają światłu odpowiedni kierunek, skupiają je i rozpraszają wedle naszych upodobań i oczekiwań.
Oprawy zewnętrzne muszą dodatkowo chronić źródło światła przed czynnikami atmosferycznymi, a przede wszystkim przed najgroźniejszą dla urządzeń elektrycznych wilgocią i wodą – zauważa nasz rozmówca ze sklepu internetowego elektryk.pl.
Oświetlenie dla bezpieczeństwa i stylu
Najważniejszym zadaniem oświetlenia zewnętrznego jest zapewnienie lokatorom bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, dobre oświetlenie posesji pozwala unikać nieszczęśliwych potknięć i upadków, o które tak łatwo po ciemku. Po drugie, dobrze oświetlone domy odstraszają ewentualnych złodziei, którzy przecież wolą działać w mroku.
Jednak światło możemy też wykorzystać w celach estetycznych. Za pomocą przemyślanego oświetlenia domu można wyeksponować jego najpiękniejsze elementy, a eleganckie oprawy ogrodowe umieszczone np. wzdłuż alejek nadadzą przestrzeni romantycznego wdzięku.
To oczywiście tylko niektóre, najpopularniejsze sposoby wykorzystania światła do kreowania przestrzeni wokół budynków, a wielość rodzajów, kształtów opraw i sposoby ich montażu otwiera wręcz niewyczerpane możliwości aranżacji.
Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych
Do oświetlania budynku i terenu posesji najczęściej wykorzystywane są ścienne oprawy oświetleniowe oraz naświetlacze i projektory. Oddzielną grupę zewnętrznych opraw oświetleniowych stanowią oprawy najazdowe i gruntowe, które jak wskazuje nazwa, montowane są bezpośrednio w ziemi, w związku z czym charakteryzują się także bardzo wysoką odpornością na obciążenia.
Najbardziej różnorodny zbiór tworzą ogrodowe oprawy oświetleniowe. Wśród nich znajdziemy oprawy o rozmaitych sposobach montażu, w tym wpuszczane do gruntu, podwieszane, stojące, leżące i stojące na słupku. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się ogrodowe oprawy zasilane energią słoneczną, wyposażone w niewielkie panele solarne.