29 maj

Przyrządy do pojenia zwierząt hodowlanych. Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

[REKLAMA]

Zaopatrzenie w czystą wodę to obok żywienia jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość hodowli trzody chlewnej. Woda powinna być odpowiednio dozowania, oczyszczona, a przede wszystkim łatwo dostępna. W spełnieniu tych wymogów pomaga zastosowanie odpowiedniego przyrządu pojącego.

W sprzedaży znajdziemy wiele typów poideł, zapewniających dostęp do wody zwierzętom na różnych etapach hodowli. Przyrządy stosowane najczęściej wymieniamy dla Państwa poniżej.

Poidła miskowe

Podstawowy typ poidła dla prosiąt, warchlaków, tuczników i macior. Składa się z korpusu i zaworu dozującego wodę. Korpus jest przeważnie wybudowany z żelaza lub stali nierdzewnej. Zawór podlega natomiast podłączeniu do instalacji wodnej. Wielkość i wysokość miseczki oraz długość zaworu są dostosowane do grupy wiekowej oraz masy zwierząt. Z jednego przyrządu może korzystać nawet 15-30 świń.

Niewątpliwą zaletą tego typu poideł są niskie straty wody. Miseczki dość szybko się jednak brudzą, zatem trzeba dbać o ich regularne czyszczenie, aby nie pogorszyć warunków higienicznych chlewni – zauważa ekspert firmy Wesstron, dostarczyciela wyposażenia dla ferm trzody chlewnej.

Poidła smoczkowe

Cenna alternatywa dla poideł miskowych. Smoczki to zawory podłączane do instalacji wodnej, z których zwierzęta pobierają wodę w sposób bezpośredni. Są zazwyczaj tańsze i prostsze w utrzymaniu. Istnieje możliwość montażu smoczków przy pomocy uchwytów, pozwalających na regulację wysokości poidła. Jakie są minus tego typu przyrządów?

Pewną wadą poideł smoczkowych są spore straty wody, wynikające z jej rozchlapywania. Może się to przełożyć na pogorszenie warunków w kojcu oraz wzmożoną produkcję gnojowicy – przestrzega specjalista Wesstron.

Inne rozwiązania

Poza miskami i smoczkami spotkamy szereg innych rozwiązań, podłączanych do instalacji wodnej. Służą one nie tylko do pojenia, ale też np. do zraszania. Taką funkcję pełnią zraszacze montowane w części gnojowej kojca. Woda pod ciśnieniem przyjmuje formę prysznica, który obniża temperaturę i daje zwierzętom poczucie chłodu. Istotnym elementem wyposażenia są również dozowniki do leków, wykorzystujące jako źródło energii ciśnienie wody. Z ich pomocą, zwierzęta są zaopatrywane w preparaty w formie roztworów wodnych – leków, witamin i innych dodatków paszowych. To świetnie rozwiązanie, wspomagające rozwój trzody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *