Najlepsze inwestycje i konta dla dzieci
Gospodarowanie własnymi pieniędzmi poprzez ich wydawanie i oszczędzanie, wymaga posiadania na ten temat odpowiedniej wiedzy, którą z początku przekazują dziecku rodzice. Swoim doświadczeniem są oni w stanie pomóc dziecku w stawianiu pierwszych kroków na rynku finansów, poprzez wręczanie kieszonkowego lub wrzucanie pieniędzy do skarbonki.
Gdy rodzice, śledząc zachowania swojego dziecka zdecydują, że nadszedł już czas na założenie mu konta bankowego, często zastanawiają się, w jaki sposób należy się do tego zabrać. W gruncie rzeczy założenie takiego konta nie jest czasochłonne. Nie trzeba nawet w związku z tym wychodzić z domu. Trzeba się jednak do niego w odpowiedni sposób przygotować, pamiętając jednocześnie o nakładanych przez banki wymogach, w szczególności tych związanych z wiekiem dziecka.
Co trzeba przygotować, by móc założyć konto dla dziecka?
Założenie konta dla dziecka wymaga zgromadzenia określonych dokumentów i danych, wymaganych przez bank. Trzeba w tym celu wypełnić specjalny wniosek, w którym się takie dane wypisuje. Oprócz numeru PESEL dziecka i jego danych osobowych, bankowi trzeba przedłożyć kserokopię legitymacji szkolnej dziecka lub skróconego odpisu aktu jego urodzenia. Banki honorują także, o ile dziecko je posiada, paszport lub dowód osobisty. Wybór dokumentów, z których można skorzystać w przypadku zakładania dziecku konta, jest bardzo duży, dzięki czemu w tej kwestii nie powinno być żadnych problemów.
Co niezwykle istotne, do założenia konta dla dziecka nie jest konieczna wizyta z nim w banku. Wiele banków, korzystając z nowinek technicznych, oferuje możliwość założenia takiego konta online lub telefonicznie. Dzięki temu można oszczędzić czas i uniknąć stresu dziecka, związanego z wizytą w banku, czekaniem w kolejce i wypełnianiem szeregu dokumentów, co mogłoby je zniechęcić do założenia konta. W przypadku zakładania konta telefonicznie lub przez Internet, umowę bankową przywozi kurier i można z nią wówczas spokojnie się zapoznać, podejmując decyzję, czy się z niej z różnych względów w wyznaczonym czasie nie zrezygnuje. Jeśli chodzi natomiast o umowę bankową dla dzieci stałych klientów, banki oferują także coraz częściej bardzo wygodne rozwiązanie, w postaci możliwości zaakceptowania warunków umowy za pomocą jednorazowego kodu elektronicznego. Dzięki temu można oszczędzić mnóstwo czasu i już kolejnego dnia cieszyć się z pełnej funkcjonalności konta dla dziecka.
Ograniczenia wiekowe w kontach dla dzieci
W polskich realiach istnieje możliwość założenia konta bankowego nawet kilkuletniemu dziecku. Polskie prawo bankowe nie zawiera bowiem w tej kwestii żadnych ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że konto bankowe można założyć na każde dziecko. W praktyce banki zezwalają bowiem na założenie i korzystanie z konta osobistego przez dziecko powyżej 13. roku życia. Jest to związane z przepisami kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, dziecko powyżej 13. roku życia posiada już ograniczoną zdolność do czynności prawnych, przez co zawierane przez nie transakcje nie rodzą wątpliwości prawnych. Dziecko w takim wieku uzyskuje możliwość zawierania umów za zgodą rodziców, a więc także do zawierania umów bankowych o prowadzenie konta, jak i umów, które stanowią różnego rodzaju transakcje – czy to zapłaty w sklepie, przelewu, czy wypłaty gotówki z bankomatu.
Banki posiadają oprócz tego specjalne konta, skierowane dla młodszych dzieci. Są to z reguły konta oszczędnościowe zarządzane przez osoby dorosłe. Nie można na nich dokonywać zazwyczaj żadnych transakcji, bez dokonania autoryzacji przez rodzica. Dołączane są do nich często karty przedpłacone, na które rodzice przelewają pieniądze z konta. Dziecko może z nich korzystać przy zapłacie na podobnej zasadzie, jak w przypadku standardowych kart płatniczych lub telefonów komórkowych. W ten sposób nie trzeba dawać dziecku pieniędzy w gotówce, by mogło ono dokonywać płatności w sklepie, bądź w punkcie usługowym.
Dlaczego warto założyć dziecku konto?
Założenie konta dziecku pozwala przede wszystkim na oszczędność czasu. Czas oszczędzają przy tym zarówno rodzice, jak i dzieci. Rodzice nie muszą każdorazowo wybierać pieniędzy z bankomatu, by wręczyć je dziecku. Wystarczy pojedynczy przelew lub ustalenie zleceń stałych, które będą pełniły funkcję tradycyjnego kieszonkowego. Poza tym własne konto bankowe stanowi dla dziecka spore ułatwienie. Wybierając się do kina, na koncert lub na zawody sportowe, nie musi się ono martwić, że zabraknie biletów lub też pozostaną do wyboru nieciekawe miejsca.
Posiadanie przez dziecko konta w banku to także interesująca forma nauki oszczędzania. Założenie konta pozwala więc na inwestycje dla dzieci w formie zapewnionych im oszczędności, zgromadzonych w jednym miejscu. Kontrolując saldo konta i dysponując ograniczonym budżetem na wydatki, limitowanym dodatkowo przez rodziców, może ono posiąść wiedzę na temat właściwego gospodarowania pieniędzmi. Taka wiedza będzie przydatna w przyszłości, kiedy będzie się operowało większymi kwotami pieniędzy, a z tytułu swoich decyzji finansowych będzie się ponosiło różnego rodzaju konsekwencje.
Zobacz również: kontadladzieci.pl