28 kwi

Budowa gniazdek telefonicznych

[REKLAMA]

Choć klasyczne telefony przewodowe powoli wychodzą z użytku domowego, zastąpione przez znacznie bardziej funkcjonalne telefony komórkowe, wciąż możemy natknąć się w domach i mieszkaniach na gniazdka telefoniczne – obecnie stosowane często do podłączenia modemów i routerów. Co warto o nich widzieć?

Czym jest gniazdko telefoniczne?

Banalna odpowiedź na to pytanie brzmiałaby: jest to gniazdo przeznaczone do podłączenia do niego telefonu analogowego. Jednak taka odpowiedź nie wyczerpuje tematu, istnieje bowiem wiele różnego rodzaju gniazd telefonicznych. Fachowo nazywane są one gniazdami typu Registered Jack (RJ), oznaczanymi odpowiednimi symbolami liczbowymi lub alfanumerycznymi, np. RJ-11 (6P2C), RJ-12 (6P6C) lub RJ-14 (6P4C). Gniazdo telefoniczne jest gniazdem służącym do dwukierunkowego przesyłania sygnałów (tj. między urządzeniem do niego podłączonym, a siecią telefoniczną), do którego można podłączyć urządzenia korzystające z sieci telefonicznej do przesyłania danych – zarówno telefonów, jak i modemów czy faksów).

Budowa gniazdka telefonicznego

Z gniazdkiem telefonicznym najczęściej kojarzony jest typ RJ-11. Nazwa Registered Jack, RJ pochodzi od wielkości i typu wtyków używanych do podłączenia telefonu lub innego urządzenia do gniazdka – numer gniazdka opisuje ilość pinów oraz rodzaj sygnału. W zależności od typu gniazdka może ono być wykorzystane w innymi celu

  • Gniazdko RJ-11 przeznaczone jest do podłączenia jednego urządzenia do pojedynczej linii telefonicznej
  • Gniazdko RJ-12 przeznaczone jest do obsługi trzech linii telefonicznych
  • Gniazdko R-14 stosowane jest do obsługi dwóch linii telefonicznych.

Oczywiście to tylko niektóre z dostępnych typów gniazdek telefonicznych – innym popularnym typem jest gniazdo Ethernet RJ-45, które jednak nie jest odpowiednie do podłączenia telefonu. Wybór odpowiedniego powinien być uzależniony od planowanego wykorzystania sieci telefonicznej. Kolejną kwestią decydującą o wyborze gniazdka jest sposób jego montażu – natynkowy lub podtynkowy. Pierwsze są łatwiejsze w montażu (przydatne w przypadku awarii gniazdka), drugie zaś  są bardziej estetyczne i mniej rzucające się w oczy.

Network switch and cable

Szeroki wybór gniazdek telefonicznych znajdziemy w ofercie sklepu internetowego kontakt-sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *