Co dziecko może przynieść z przedszkola
Maluch z przedszkola nie przynosi tylko nie swojej skarpetki albo pięknego rysunku. Może także przynieść wiele niezbyt miłych niespodzianek. Nie bez powodu niektóre mamy obawiają się posłania swojego dziecka do przedszkola i zostają z nim w domu kosztem swojej kariery zawodowej.
Przedszkola to często wylęgarnia zarazków. Często w okresie jesienno zimowym non stop dzieci chorują na nowe infekcje. Dlatego tak ważne, aby jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko jest chore, aby zostawić je w domu.
Najczęstszymi zdrowotnymi niespodziankami przyniesionymi z przedszkola są:
- Przeziębienie, rinowirusy – przedszkola to istna wylęgarnia dla wirusów szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Kiedy rodzic raz pośle chore dziecko do przedszkola, zaczyna się istna lawina. Do tego ciężko pozbyć się zarazków z zabawek i innych sprzętów w placówce. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny, odpowiedni sposób sprzątania z dezynfekcją i odsyłanie chorych dzieci do domu.
- Rotawirusy, adenowirusy, rota wirusy – to najpopularniejsze zarazki powodujące biegunki i wymioty u dzieci. Niektóre maluchy przechodzą tego typu infekcje bardzo ciężko, na szczęście przy odpowiednim leczeniu nie trwają długo. O ile objawy ustępują po kilku dniach, dziecko zaraża jeszcze przez okres dwóch tygodni.
- Meningokoki – bardzo niebezpieczne, najgorsze są meningokoki typu III. Najlepiej byłoby przed posłaniem dziecka do przedszkola zaszczepić malucha. Meningokoki wvciągu kilku godzin mogą doprowadzić do rozwoju sepsy. Nieco łagodniejsze są pneumokoki, na nie również można zaszczepić dziecko.
- Wszy i gnidy– trudno w to uwierzyć, jednak w przedszkolach i szkołach czasem pojawiają się wszy i gnidy. Na szczęście na rynku są dostępne skuteczne preparaty, na tego typu robactwo. Wielu z nas myślało, że wszy i gnidy w przedszkolach to już przeszłość jednak niestety tak nie jest.
- Świerzb – pasożyt, który znajduje sobie miejsce między palcami, w zgięciach łokci i we wszystkich ciepłych miejscach na ciele. Powoduje powstawanie swędzących bąbli z płynem. Jego leczenie trwa około 3 dni.
Niestety dzieci bardzo łatwo roznoszą wszelkie zarazki, ponieważ rodzice posyłają chore maluchy do przedszkola i szkoły. Tak, niestety są przypadki, gdzie 4 i 5letnie dzieci są przyprowadzane z gorączką. Drugą sprawą jest to, że dzieci cały czas przenoszą między sobą zarazki, bo przebywają ciągle w grupie – uczą się, bawią. Zarażają nawet gdy same przechodzą coś bezobjawowo.
Mam takiego malucha. Przeziębienia na porządku dziennym. Tydzień w domu tydzień w przedszkolu. Na szczęście „tylko” to…