29 maj

Co wpływa na słabszą kondycję elementów metalowych i jak temu zapobiec?

[REKLAMA]

Elementy metalowe wykorzystywane są w niemalże każdej branży, od budownictwa, przez motoryzację, po medycynę. Stalowe mosty, elementy silników i implanty kości to tylko kilka z milionów przykładów, jakie można byłoby omówić. Na kondycję elementów metalowych wpływ mają przede wszystkim działające na nie siły oraz czynniki zewnętrzne. O ile implanty kości muszą być wykonane z czystego tytanu i nie wymagają dodatkowego wzmocnienia, to pozostałe elementy metalowe mogą, a nawet powinny być dodatkowo zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Najpopularniejsze metody to galwanizacja i lakierowanie proszkowe.

Galwanizacja

Galwanizacja to popularny proces, dzięki któremu możliwe jest tworzenie powłok metalowych na przeróżnych powierzchniach. Proces ten stosowany jest do tworzenia elementów maszyn, silników i narzędzi, by były one bardziej odporne na czynniki zewnętrzne oraz do tworzenia elementów wystroju wnętrz, na przykład klamek i barierek. Konkretna nazwa procesu galwanizacji jest związane z rodzajem metalu, z którego tworzona jest powłoka. Mówimy o procesie cynkowania, niklowania, kadmowania, srebrzenia, czy chromowania. Przy galwanizacji wykorzystuje się procesy elektrolizy. Cząsteczki metalu, na przykład cynku w czasie cynkowania, pod wpływem przepływu prądu przechodzą na galwanizowany element. Powłoka z cynku zabezpiecza element przed korozją, a dodatkowo nadaje mu estetyczny wygląd. Powłoka z chromu natomiast zabezpiecza głównie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo sprawia, że zmniejsza się przyczepność (na przykład smaru) do danego elementu, czy narzędzia.

Lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe, czy malowanie proszkowe, polega na nakładaniu farby proszkowej na powierzchnię. To od formy farby wzięła się nazwa tego procesu. Cząsteczki farby proszkowej są naelektryzowane. Dzięki siłom elektrostatycznym tworzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego elementu. Mamy dwie podstawowe techniki nakładania farby proszkowej: natrysk elektrostatyczny i natrysk elektrokinetyczny. Po nałożeniu farby, elementy nagrzewane są do temperatury kilkuset stopni Celsjusza – mówi nam przedstawiciel firmy Galwmet z Wrocławia. Proszek ulega stopieniu i polimeryzacji, czyli reakcji, w wyniku której związki chemiczne reagują same ze sobą. Powstaje w ten sposób powłoka lakiernicza, która zabezpiecza przed korozją, wysoką temperaturą, uszkodzeniami mechanicznym, a nawet chemikaliami. To metoda bardzo przyjazna dla środowiska, ponieważ nie mamy tu do czynienia z emisją rozpuszczalników i rozcieńczalników, a dodatkowo niemalże 100% materiału malarskiego, czyli farby proszkowej, zostaje wykorzystane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *