Czy należy spać z dzieckiem w jednym łóżku?
Niektórzy rodzice są zdania, że nie powinno się pozwalać dziecku na spanie z nimi w jednym łóżku, inni zaś chętnie zapraszają malucha do wspólnego snu. Wszystko zależy od preferencji rodziców, warto mieć jednak świadomość zalet i wad wybranego rozwiązania. Nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, że spanie z niemowlakiem może wiązać się z mnóstwem korzyści. Tym bardziej, że przez wieki był to naturalny sposób na zagwarantowanie mu odpowiedniej ilości ciepła oraz bezpieczeństwa.
Spanie z maluchem to dobre rozwiązanie, kiedy matka karmi piersią. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że zmęczona matka nie musi wstawać z łóżka. Dziecko znajdujące się przy mamie zdecydowanie łatwiej uśpić i zapewnić mu niezbędne w początkowej fazie rozwoju poczucie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne, jeśli weźmie się pod uwagę założenie, że w ten sposób można nadrobić zaległości spowodowane codziennym pobytem w pracy i niemożnością przebywania w towarzystwie potomka.
Istnieje jednak kilka minusów wspólnego spania z niemowlakiem
Rzecz jasna, spanie z niemowlakiem w jednym łóżku to także kilka minusów. Co dokładnie można zaliczyć do przeciwwskazań wobec takiemu rozwiązaniu? Na pewno do najistotniejszych argumentów przeciwników spania z dzieckiem należy możliwość uszkodzenia ukochanego potomka – dorosły waży przecież znacznie więcej, przez co może przygnieść go ciałem w trakcie snu. Oczywiście, można temu zapobiec zachowując różne środki ostrożności, jednak na pewno spanie z niemowlakiem wiąże się z pewnym zagrożeniem.
Ponadto, należy zdawać sobie sprawę, że wspólne spanie z dzieckiem może bardzo negatywnie odbić się na jakość relacji pomiędzy rodzicami. Obecność niemowlaka w łóżku praktycznie wyklucza możliwość intymnych zbliżeń, co może przekładać się na frustrację czy uczucie niespełnienia. Poza tym, płaczące i wiercące się dziecko znacznie zmniejsza szanse na wyspanie się i zagwarantowanie organizmowi upragnionego wypoczynku.
Dzieci błyskawicznie przyzwyczajają się do spania z rodzicami, dlatego pozwolenie im na regularne spędzanie nocy w swoim towarzystwie może odbić się w przyszłości na komfort malucha, kiedy dostanie już własne, duże łóżko. Może się okazać, że pociecha nie będzie chciała zmieniać miejsca, które kojarzy jej się ze wspomnianymi wcześniej komfortem oraz bezpieczeństwem.
O czym należy pamiętać, śpiąc razem z niemowlakiem
Aby zagwarantować komfort nie tylko dziecku, ale również sobie, warto wziąć pod uwagę kilka niebywale istotnych kwestii. Do podstawowych środków bezpieczeństwa należy konieczność ulokowania malucha na plecach i nieustanne przebywanie w jego towarzystwie – nie wolno bowiem zostawiać go samego w łóżku. Głowa pociechy powinna być odkryta przez cały czas, dobrym rozwiązaniem jest także wyrzucenie wszelkich miękkich, dużych poduszek. Bezwzględnie zabrania się spania z dzieckiem po spożyciu alkoholu. Dziecko powinno spać pomiędzy mamą, a ścianą, nie zaś między obojgiem rodziców. Wydaje się, że świetnym kompromisem jest dostawienie łóżeczka malucha do dużego łóżka rodziców.
Portal Mamusiowa.pl wsparł nas merytorycznie.
Najkorzystniejsza wydaje się metoda pośrednia, gdy noworodek śpi w łóżeczku ustawionym przy łóżku rodziców. Rodzice są wtedy spokojni, że mają dziecko w pobliżu a noworodek otrzymuje prawo do „niewielkiej samodzielności”.
Myślę, że należy spać z dzieckiem w jednym łóżku, ponieważ odczuwa wtedy radość, miłość. Jednak w pewnym momencie trzeba powoli coraz rzadziej z tego korzystać (w miarę jak dziecko rośnie)