Czy nieużywany samochód musi mieć ubezpieczenie OC?
Wydaje się logiczne, że każdy samochód poruszający się po drogach, powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Co jednak z samochodami, które są bezużyteczne, a ich stan nie pozwala na dalszą eksploatację? Czy również takie pojazdy muszą mieć ważną polisę OC, czy może jej nie potrzebują?
Bo liczy się rejestracja
Wielu kierowców jest zdania, że jeżeli nie użytkują oni swojego samochodu, to nie musi on mieć ważnego ubezpieczenia. Tyczy się to nie tylko tych pojazdów, które są po wypadkach lub mają poważne mankamenty dyskwalifikujące je z użycia. Takie samochody powinny skończyć na złomowisku lub najlepiej skupie aut. Skupuje je na przykład skup aut Sochaczew. Jednak problem jest też z tymi samochodami, które użytkowane są sezonowo. Przykładów daleko szukać nie trzeba. Do takich pojazdów zaliczają się na przykład kampery, które służą wyłącznie do wakacyjnych wyjazdów. Z kolei idealne na letnią pogodę są kabriolety, z których nie można jednak już skorzystać zimą. Czy oznacza to, że nie muszą one być ubezpieczone w miesiącach, kiedy właściciel z nich nie korzysta?
Niestety, przepisy obowiązujące w Polsce wymuszają posiadanie ubezpieczenia takich pojazdów. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje na związek pomiędzy rejestracją pojazdu a koniecznością zakupu polisy OC. Co to oznacza w praktyce? Ano tylko tyle, że każdy samochód, który widnieje w rejestrze, a więc jest zarejestrowany, musi mieć też ważną polisę OC.
Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu
Jeżeli pojazd nie nadaje się do jazdy, warto odwiedzić skup aut Sulejówek lub inny tym podobny podmiot i go odprzedać. Ewentualnie pozostaje jeszcze jego złomowanie, choć to mniej opłacalne finansowo. W innym wypadku trzeba mieć wykupioną polisę OC, choć polskie prawo pozostawia kierowcom pewną furtkę. Tyczy się to jednak tylko niektórych typów pojazdów w postaci czasowego ich wyrejestrowania. Większość z tej drogi jednak nie skorzysta, bo dotyczy to wyłącznie pojazdów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Takie pojazdy można wyrejestrować na okres od 2 do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia do 48 miesięcy.
Co istotne, nawet przy czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu trzeba posiadać ubezpieczenie. Zachodzi jednak możliwość obniżenia jego składki nie mniej niż o 95%. Po zakończeniu czasowego wycofania pojazdu fakt ten trzeba niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi.
Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu
Co pozostaje dla tych, którzy nie mogą czasowo wycofać pojazdu? Jest jeszcze coś takiego jak krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu zawierane na czas krótszy niż standardowe 12 miesięcy. Takie ubezpieczenie nie może być jednak krótsze niż 30 dni. Zgodnie z przepisami prawa taka możliwość przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność komisową lub handlową, która polega na kupnie i sprzedaży samochodów mechanicznych. Inną grupą, która może skorzystać z takiej opcji, są posiadacze pojazdów historycznych.
Kiedy nie trzeba płacić za OC?
W innym wypadku właściciel zwolniony z ubezpieczenia jest dopiero po sprzedaży lub zniszczeniu samochodu. Wówczas możliwe jest jego wyrejestrowanie w wydziale komunikacji. Najprościej jest go odprzedać, np. na skup aut Piaseczno. Pojazd wyrejestrować można także po kradzieży auta. Konieczne jest wówczas jednak okazanie zaświadczenia o kradzieży z policji.
Powinno być dostępne rozwiązanie w postaci czasowego zawieszenia OC w przypadku nieużywania go. Odpowiedzialność za spowodowanie szkody spoczywałaby na delikwencie, który takim pojazdem wyjechałby na drogę i spowodował szkodę.