28 wrz

Depozytory kluczy – nowoczesne systemy zarządzania kluczami w obiekcie

[REKLAMA]

Zapewnienie bezpieczeństwa w firmach i instytucjach wymaga odpowiedniego rozplanowania systemu deponowania kluczy. Obecnie portiernie coraz częściej zastępowane są przez zautomatyzowane systemy, czyli depozytory kluczy. Deponowanie i pobieranie kluczy sterowane elektronicznie uniemożliwia niepowołanym użytkownikom dostęp do poszczególnych pomieszczeń. Jak wybrać rozwiązanie idealnie wpisujące się w potrzeby konkretnego obiektu?

Zalety depozytorów kluczy

Depozytory kluczy pozwalają na zarządzanie gospodarką kluczami w dużym obiekcie. Wykorzystują one wiele zabezpieczeń mechanicznych oraz elektronicznych. Dostęp do poszczególnych kluczy mają wyłącznie uprawnieni użytkownicy (najczęściej należy wpisać kod, aby móc pobrać konkretny klucz).

Co ważne, każde zdeponowanie i pobranie jest zapisywane w systemie, dzięki czemu zarządzający firmą lub instytucją mogą na bieżąco monitorować dostęp do poszczególnych pomieszczeń. Gdy nastąpią nieprzewidziane sytuacje (kradzież sprzętu, zniknięcie ważnej dokumentacji, zniszczenia), bardzo łatwo jest sprawdzić, kto w danym momencie odpowiadał za konkretne pomieszczenie.

Depozytory kluczy – jak są zbudowane?

Pierwsze depozytory kluczy wykorzystywały zabezpieczenia mechaniczne. Obecnie taki rodzaj zabezpieczeń jest połączony z zaawansowanymi systemami elektronicznymi.

Podstawą całego systemu są moduły sterujące z klawiaturą i wyświetlaczem. To właśnie tutaj wprowadza się wybrane kody, aby uzyskać dostęp do konkretnego klucza. Klucze są umieszczane w specjalnych gniazdach i mogą być zabezpieczane na różne sposoby. W tradycyjnych depozytorach wykorzystywany jest elektroniczny system kontrolujący zawiesia kluczy. Dostępne są także urządzenia z wkładkami cylindrycznymi, w których można zmieścić cały profil klucza.

Większość depozytorów kluczy posiada nie tylko gniazda, ale i dodatkowe skrytki. Skrytki mają różną wielkość i służą do przechowywania cennych przedmiotów (laptopów, niszczarek dokumentów, różnego sprzętu biurowego).

Nowoczesne rozwiązania w depozytorach kluczy

Obecnie klasyczne klawiatury często zastępowane są przez czytniki kodów kreskowych (użytkownicy posiadają karty do konkretnego pomieszczenia) lub czytniki biometryczne. W niektórych depozytorach pojawiają się czytniki RFID. Cały system może być połączony z firmowym alarmem.

Skrytki często mają wbudowane diody LED, które sygnalizują, że konkretne miejsce jest zajęte.

Centrale sterujące podłącza się do systemu komputerowego. To pozwala osobom uprawnionym monitorować działanie depozytora kluczy z dowolnego miejsca. Firmy dostarczające i montujące takie urządzenia w ofertach posiadają także specjalne oprogramowanie do zarządzania całym systemem.

Rozwiązania szyte na miarę potrzeb

Depozytory kluczy najczęściej produkowane są na indywidualne zamówienie. To pozwala firmom dobierać odpowiednią ilość gniazd i skrytek czy zamawiać skrytki wielkogabarytowe oraz moduły dostosowane do potrzeb konkretnego obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *