Dlaczego klocki z drewna cieszą się niesłabnącą popularnością?
Okazuje się, że to właśnie klocki są zabawką, którą najczęściej wymieniają maluchy, poproszone o wskazanie ulubionego gadżetu do zabawy.
Na przekór chińskim producentom świecących i grających bubli, klocki są w dziecięcym pokoju podstawą. Taki trend nie zmienia się od lat. Co więcej, chociaż uznaje się, że klocki powinny być domeną dla chłopców, to chętnie bawią się nimi również dziewczynki. Warto zastanowić się nad fenomenem tej zabawki nieco dłużej.
Walory edukacyjne
Klocki, szczególnie te wykonane z drewna, to prosta konstrukcja. Są zabawką, która nie sprawia większego problemu w tworzeniu. To po prostu bryła o różnych kształtach, najczęściej kwadratowa.
Same klocki nie dostarczają dziecku zbyt wielu bodźców – ewentualnie mogą być w różnych kolorach czy kształtach. Ale właśnie to jest ich największym walorem, bo sprawia, że pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Co więcej, usprawniają umiejętności manualne oraz koordynację wzrokową. Mogą przydać się też w celach naukowych, chociażby przy nauce kolorów czy matematyce dla najmłodszych. Podobno, klockami z drewna lubią bawić się dzieci młodsze, mniej więcej do 4 roku życia. Te starsze, wybierają częściej klocki o innej konstrukcji, na przykład te przestrzenne.
W co bawić się klockami?
Tak naprawdę, możliwości jest bez końca. To zabawki o tak prostej konstrukcji, że za każdym razem można bawić się nimi w inny sposób. Z klocków powstanie pociąg, wieża dla księżniczki, garaż samochodowy albo dom dla ukochanych lalek.
Klockami można bawić się też w kilka osób. Jedną z popularnych zabaw przy ich wykorzystaniu jest „Zgaduj Zgadula”. Polega na tym, że jednak osoba buduje coś z klocków a pozostałe, odgadują co to jest.
Jeśli klocki są różnych kształtów, to bez problemu mogą pomóc w nauce pisania i czytania. Wystarczy układać je w poszczególne literki a następnie odczytywać powstałe napisy.
Klocki można też wykorzystać do nauki odpowiedniej postawy ciała. Wystarczy położyć jeden z nich na głowie malucha i prosić, by chodził po pokoju a taki sposób, by klocek z niej nie spadł.
Jakie klocki wybierać?
Przede wszystkim takie, które dostosowane są do wieku dziecka. Według ekspertów, zgodnie z przeznaczeniem, pierwszą, samodzielną wieżę z klocków może ułożyć 14-miesięczne dziecko. Nie ma też wątpliwości, że klockami mogą bawić się już młodsze maluchy. Ich zabawa polega wtedy przede wszystkim na burzeniu powstałej konstrukcji.
Warto nabywać także te najlepszej jakości. Naszym faworytem są rzecz jasne klocki drewniane. Po pierwsze są ekologiczne, w pełni bezpieczne dla dzieci i otoczenia. Po drugie, wykonane są z jednej części, nie ma więc możliwości, by dziecko podczas zabawy skaleczyło się czy też skaleczyło ostrym elementem.
Warto również dodać, że to właśnie klocki wykonane z drewna są najbardziej trwałe, można śmiało rzec, że niezniszczalne. Spokojnie będą służyć kolejnym pokoleniom.
Klocki, to zabawka, która nigdy się nie nudzi. Wystarczy użyć wyobraźnię, by stworzyć z nich magiczną krainę. Należy wziąć pod uwagę, że drewniane klocki są dzisiaj tak samo atrakcyjne jak inne gadżety do zabawy. Producenci malują je bezpiecznymi farbkami, by jeszcze bardziej wpływać na kreatywność dzieci.
Artykuł powstał w oparciu o treści zawarte na stronie kabum.pl – dystrybutora drewnianych zabawek
Pamiętam drewniane klocki z dzieciństwa.Prawda jest taka że są one najbardziej bezpieczne dla dziecka.
Dlaczego? Bo mechanika podobna do Minecrafta 😀 Mniejsze dzieci, ale lubią to samo