28 sty

Do czego służą pale CFA?

[REKLAMA]

Tworzenie fundamentów głębokich jest obecnie znacznie łatwiejsze, ponieważ do dyspozycji mamy niezawodne rozwiązanie – pale CFA. Czym są tego rodzaju elementy i jakie posiadają zastosowanie?

Pale CFA, która swoją nazwę zawdzięczają angielskiemu Continuous Flight Auger Piles, czyli pale formowane świdrem ciągłym, są bardzo popularne w realizacji fundamentów głębokich znajdujących się pod obiektami mostowymi, ekranami akustycznymi czy konstrukcjami oporowymi, które wymagają odpowiedniej stabilności i wytrzymałości, aby zapewnić najlepsze bezpieczeństwo i trwałość.

W użyciu pale CFA są już od kilkudziesięciu złotych, ale duże zainteresowanie tą technologią wykonania fundamentów widać w szczególności w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ponieważ wtedy zaczęły być one stosowane w udoskonalonej technologii opracowanej przez Cementation Skanska. Od tego momentu zaczęto dodatkowo kontrolować parametry wiercenia oraz mieszanki betonu stosowanej przy budowie pali, dlatego też uzyskano ich większą wytrzymałość i niezawodność.

budowa

Do wykonania pali tego rodzaju stosuje się specjalne świdry ślimakowe, którymi wierci się w gruncie głęboki otwór, który odpowiada wysokości pala – to zwykle do 20 do nawet 30 metrów. W trakcie wiercenia świder rozpycha grunt i częściowo wynosi go nad powierzchnię, dlatego wiercenie można wykonać w jednym cyklu. Po dotarciu świdra na właściwą głębokość i, do wykonanego otworu wlewa się mieszankę betonu przez rurę rdzeniową świdrze – jednocześnie przez cały czas świder jest wycofywany. Mieszanka wtłaczana jest pod ciśnieniem kontrolowanym. Stosuje się też dodatkowo szkielety zbrojeniowe.

Dzisiaj technologia pali CFA jest stosowana bardzo szeroko, ponieważ związana jest ona z wieloma zaletami – nie tylko pale CFA są trwałe i stabilne, ale również można wykonać je w różnych gruntach, na przykład w warstwach wodonośnych bez potrzeby wykorzystywania dodatkowych rur osłonowych. Ponadto prace przebiegają wtedy bardzo szybko, ponieważ zwykle wykonanie jednego pala to czas kilkudziesięciu minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *