19 lis

Jak dobrze zaprojektować mieszkanie?

[REKLAMA]

Urządzenie w sposób stylowy i funkcjonalny własnego mieszkania nie jest zadaniem tak łatwym, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Aby dobrze zaprojektować mieszkanie, musimy bowiem przeanalizować wiele czynników, uwzględnić istniejące w nim uwarunkowania oraz ograniczenia (zarówno te, które związane są z – siłą rzeczy – ograniczoną przestrzenią i powierzchnią pomieszczeń, jak również te, które wynikają z wykonanych już instalacji elektrycznych, grzewczych i wodno-kanalizacyjnych), a następnie przy ich uwzględnieniu dopasować stosowane rozwiązania budowlane i architektoniczne oraz dobrać meble i inne sprzęty gospodarstwa domowego w taki sposób, aby pasowały one stylistycznie i kolorystycznie do wnętrza pomieszczenia.

Nie trudno zauważyć, że niedostrzeżenie jakiejkolwiek przeszkody lub utrudnienia, które występować mogą w posiadanym przez nas mieszkaniu, rzutować będzie na prawidłowość i użyteczność całego projektu, zaś ich pominięcie na etapie projektowania stwarzać będzie mogło problemy w codziennym użytkowaniu lub ograniczać funkcjonalność konkretnego pomieszczenia lub konkretnej części mieszkania.

Mając na względzie powyższe, a chcąc dobrze zaprojektować mieszkanie, warto sięgnąć po poradę architekta lub projektanta wnętrz, lub też zlecić im przygotowanie kompletnego projektu mieszkania. Wbrew obiegowej opinii nie jest to rzeczą luksusową i ekskluzywną, a wielu projektantów oferuje swoje usługi w przystępnych dla przeciętnego człowieka cenach. Poniesione w tym celu koszty szybko jednakże się „zwrócą”, pozwalając w największym stopniu wykorzystać posiadane mieszkanie oraz uniknąć codziennego niezadowolenia związanego ze złym układem przestrzeni lub małą funkcjonalnością poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne przygotowanie projektu aranżacji lub przebudowy wnętrza, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi powinniśmy się kierować.

projektowanie-mieszkan

Najważniejszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę już na początkowym etapie prac projektowych, jest rozmieszczenie w mieszkaniu instalacji elektrycznych, grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Jeżeli mamy taką możliwość i jesteśmy w stanie ponieść tego koszty – warto zastanowić się nad ich modyfikacją w taki sposób, aby uzyskać jak najbardziej ergonomiczny efekt. Nie trzeba nikomu przypominać, jak wiele kłopotów przysporzyć mogą gniazdka elektryczne umieszczone w dziwnych, niepraktycznych miejscach, które uniemożliwiają normalne z nich korzystanie. Podobne problemy wywoływać mogą niefunkcjonalnie rozmieszczone grzejniki, a także podpięcia do wody i kanalizacji. Jeżeli ten etap prac mamy już za sobą, należy zastanowić się, jak w najbardziej ergonomiczny sposób zaaranżować wnętrze. Chodzi tutaj nie tylko o prawidłowe rozmieszczenie mebli, ale także wykorzystanie już istniejących elementów budowlanych – kształtów pomieszczeń, rozmieszczenia okien, skosów przy sufitach itp. – po to, aby uzyskać maksymalnie funkcjonalne wnętrze. Dopiero wtedy przystąpić możemy do najprzyjemniejszej części związanej z doborem poszczególnych mebli oraz dodatków, a także wyborem odpowiadającej nam palety kolorystycznej wnętrza.

Zobacz projektowanie mieszkań z arte-interni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *