Jak stworzyć harmonię łącząc koszulę z odpowiednim krawatem?
Stylizacje zbudowane w oparciu o połączenie koszuli z krawatem wyglądają niezwykle elegancko i doskonale nadają się podczas wielu okazji. Akceptacja społeczna związana z tak zbudowaną garderobą będzie równie duża w przypadku codziennych zestawów, okazji służbowych oraz towarzyskich, jest tylko jeden warunek. Trzeba zrobić to właściwie, bo inaczej można popsuć cały efekt lub nawet zahaczyć o kicz.
Największy problem stwarza oczywiście dopasowanie odpowiednich kolorów obu tych elementów – potwierdzenie tej tezy można zaobserwować każdego dnia na ulicy czy też w pracy. Skąd ten problem? Korporacyjny tryb i ujednolicenie uniformów powoduje, że przyzwyczajamy się do powtarzalności i zatracamy umiejętność samodzielnego kreowania swojego eleganckiego wizerunku. Potrzebny jest zatem prosty i przejrzysty zestaw reguł, którym można się posłużyć w dowolnej chwili (oraz łatwo zapamiętać).
Zaprzyjaźnij się z Kołem Barw
Wpisując w wyszukiwarkę internetową „Koło Barw” można w dowolnej chwili i bardzo szybko sprawdzić, jaki kolor krawata będzie odpowiedni do posiadanej przez nas koszuli. Odczytując te informacje i wybierając odpowiedni odcień można podążyć jedną z trzech ścieżek:
– wybrać różne odcienie tego samego koloru (ścieżka monochromatyczna),
– dopasować barwę krawata w oparciu o sąsiadujące z kolorem koszuli odcienie (ścieżka pokrewna),
– wybrać krawat na podstawie barwy, która leży dokładnie po przeciwnej stronie Koła Barw (ścieżka uzupełniająca).
Przykładami mogą tu być błękit i pomarańcz (uzupełniająca metoda), zieleń i pomarańcz dla żółtej koszuli (pokrewna metoda) oraz błękit, lazur, turkus itp. (metoda monochromatyczna).
Jaki wybrać krawat?
Osoby poszukujące tego typu informacji potrafią docenić precyzję ich przekazania, dlatego zajmując się dopasowaniem palety barw warto również zwrócić uwagę na kilka innych wyznaczników stylu. Podczas tworzenia tego typu zestawień dla swojej garderoby trzeba pamiętać, że wybór krawata powinien być determinowany następującymi zasadami:
– krawat w każdym wypadku powinien być ciemniejszy od koszuli,
– krawaty błyszczące i gładkie wyglądają dość kiczowato, warto więc rozglądać się za modelami matowymi i ozdobionymi subtelną acz atrakcyjną teksturą (łatwiej też je dopasować),
– szerokość krawata dostosowuje się do szerokości klapy marynarki,
– najlepsze materiały to w przypadku asortymentu krawatów wełna, len i jedwab.
Co pasuje do mojej koszuli?
Każdy mężczyzna ma w swojej szafie ulubione koszule, jednak w momencie gdy trafia na tego typu tekst zaczyna zastanawiać się, czy jego krawat na pewno został właściwie dopasowany do stylizacji, jaką preferuje. Najbardziej uniwersalnym i płodnym odcieniem dla koszuli jest oczywiście czysta biel, gdyż idealnie współgra z wieloma barwami krawatów oraz nadaje charakteru ich nawet najbardziej oryginalnym wzorom czy fakturom. Innymi opcjami, które stanowią klasykę w garderobie współczesnego mężczyzny to między innymi:
– błękitna koszula (pasuje do niej krawat w odcieniu szarym, granatowym, zielonym, bordowym, żółtym oraz pomarańczowym),
– różowa koszula (wyjątkowo elegancko współgrają z krawatami o zielonej, purpurowej, fioletowej, granatowej i khaki),
– koszule w paski (zależnie od koloru łącz je posługując się metodami doboru na podstawie koła barw, jeśli natomiast chodzi o wzory zawsze te na krawacie powinny być trochę większe niż te na koszuli – stawiaj na kontrasty),
– koszule w kratę (dobrze czerpać inspirację podczas wybory ze ścieżki monochromatycznej oraz pokrewnej oraz zawsze starać się, aby stworzyć duży kontrast odcieni krawata i koloru kratki koszuli),
– koszula jeansowa (mniej formalny charakter daje tu większe pole do eksperymentów, jednak najlepiej trzymać się reguły mówiące, iż zieleń, bordo i prostota to najlepsze przyjaciółki tego typu koszul).
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Radziok.pl .