24 mar

Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas robienia zdjęć smartfonem.

[REKLAMA]

W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada smartfon z dobrym aparatem, a robienie zdjęć stało się niemal codziennością. Jednak nawet przy użyciu topowego sprzętu, można popełnić proste błędy, które mogą wpłynąć na jakość zdjęcia. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy, które robimy przy robieniu zdjęć smartfonem i podpowiemy, jak ich unikać.

Wybierz odpowiednie oświetlenie

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na jakość zdjęcia, jest światło. Zbyt ciemne lub zbyt jasne oświetlenie może zniekształcić kolorystykę sceny i wpłynąć na ostrość zdjęcia. Oczywiście najlepsze warunki oświetleniowe zapewnia naturalne światło. Niestety nie zawsze mamy do niego dostęp. Dlatego kiedy np. fotografujemy w pomieszczeniu, powinniśmy doświetlić scenę. W wielu przypadkach wystarczy zrobienie zdjęcia w pobliżu okna, jednak niekiedy powinniśmy użyć dodatkowych punktów światła, takich jak lampki, a nawet specjalne, fotograficzne reflektory.

Unikaj rozmycia

Rozmycie zdjęcia jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi spotykają się użytkownicy smartfonów. Aby uniknąć rozmycia, podczas fotografowania trzymaj telefon stabilnie, najlepiej używając statywu lub opierając go o stabilną powierzchnię. Można również spróbować zwiększyć jasność ekranu, aby zobaczyć więcej szczegółów, lub skorzystać z trybu HDR, który pozwala na uzyskanie lepszej ostrości zdjęcia.

Skorzystaj z dodatkowych ustawień aparatu.

Wiele smartfonów ma wbudowane zaawansowane funkcje aparatu, ale niewiele osób z nich korzysta. Dlatego spróbuj zmienić ustawienia aparatu, takie jak rozmiar zdjęcia, format i balans bieli, ISO, aby uzyskać lepsze zdjęcia. Można również spróbować zmienić proporcje zdjęcia, aby uzyskać bardziej interesujący efekt.

Wybierz odpowiednią perspektywę i zadbaj o ostrość.

Innym błędem, który często popełniamy przy robieniu zdjęć smartfonem, jest brak ostrości i złe ustawienie perspektywy. Aby uniknąć tego, spróbuj zrobić zdjęcie z różnych kątów i z różnych perspektyw, aby znaleźć najlepsze ustawienie. Warto także skorzystać z funkcji „ostrość na obiekt”, która pozwala na łatwe wyostrzenie, konkretnego elementu zdjęcia. Bardzo łatwo skorzystać z tej funkcji, wystarczy dotknąć ekranu w miejscu, na które chcemy ustawić ostrość.

Korzystaj z trybu makro

Smartfony często posiadają tryb makro, który pozwala na robienie zdjęć z bardzo bliskiej odległości. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie np. kwiatów lub insektów, warto skorzystać z tej funkcji, aby uzyskać lepszy efekt. W przeciwnym razie nasze zdjęcie może być rozmyte.

Nie nadużywaj zoomu

W większości smartfonów mamy cyfrowy zoom, co oznacza, że w momencie przybliżenia zdjęcia, traci się na jakości. Zamiast korzystać z zoomu, lepiej podejdź bliżej obiektu lub zrób zdjęcie w normalnej odległości, a następnie wykadruj ujęcie przy użyciu odpowiedniego programu.

Dbaj o czystość obiektywu

Czysty obiektyw jest kluczowy, aby uzyskać dobre zdjęcia. Niestety przechowując telefon w torebce lub kieszeni, narażamy obiektyw na zabrudzenia. Jeśli obiektyw jest zabrudzony lub zarysowany, wpłynie to wyraźnie na jakość zdjęcia. Niekiedy możemy nawet nabrać przekonania, że aparat w smartfonie uległ awarii, kiedy problem się powtarza.  Dlatego przed fotografowaniem  warto przetrzeć optykę aparatu miękką szmatką. Dzięki temu z pewnością poprawi się jakość utrwalonego obrazu.

Unikaj drgań aparatu

Wibracje i drgania mogą wpłynąć na jakość zdjęcia. Aby uniknąć poruszenia aparatem, trzymaj telefon stabilnie i używaj statywu lub dodatkowego punktu podparcia. Można również skorzystać z funkcji automatycznego wykrywania wibracji, która pozwala na zrobienie zdjęcia w momencie, gdy telefon jest stabilny.

Pamiętajmy, nawet przy użyciu dobrego smartfona, możemy popełnić proste błędy, które wpłyną na jakość zdjęcia. Najczęstszymi problemami są złe oświetlenie, rozmycie, złe ustawienia aparatu, brak ostrości. Aby uniknąć tych błędów, należy trzymać telefon stabilnie, używać trybu makro podczas fotografowania z bardzo bliskiej odległości, nie nadużywać zoomu i utrzymywać czystość obiektywu.

Podsumowując, smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia, a wbudowane w nie aparaty pozwalają na wykonanie wysokiej jakości zdjęć. Jednakże, mimo że większość z nas przechowuje kolekcje fotografii w pamięci urządzenia lub w chmurze, warto pomyśleć o zamianie cyfrowych obrazów w papierowe odbitki np. tu: https://www.fotocentrum.eu/. Dlaczego? Wywołane zdjęcia stanowią cenny pamiątkę, którą można przekazywać z pokolenia na pokolenie oraz dzielić się nimi z bliskimi. Ponadto papierowe zdjęcia możemy używać jako elementy dekoracyjne. Możemy je  np. ustawić w ramkach na biurku lub powiesić na ścianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *