Jaki nagrobek wybrać dla bliskich?
Nagrobki stawiamy na cmentarzu, tam gdzie pochowani zostali bliscy nam ludzie. Chcemy w ten sposób zachować pamięć o nich i sprawić, że ktoś, kto przejdzie alejką za kilkadziesiąt lat, gdy nawet nas już zabraknie, będzie mógł przeczytać, kto jest pochowany w danym miejscu. Przywiązujemy dużą wagę do trwałości i estetyki nagrobka, bo to daje mu szansę przetrwać lata.
Oczywiście w pierwszym odruchu kierujemy się wizualną stroną całego przedsięwzięcia. Podobają się nam pomniki z piaskowca czy trawertynu – ale co z tego? Tego typu nagrobki wymagają niezwykle dużo uwagi i wysiłku, aby zachowały swoją doskonałą prezencję. Niestety, warunki atmosferyczne i całe otoczenie cmentarza nie sprzyjają trwałości tych materiałów, a więc warto dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły zanim podejmiemy decyzję. Każdy fachowiec w tej branży przyzna, że istnieje kilka znacznie lepszych rodzajów kamienia, nadających się na nagrobki. Z każdego z nich można wykonać pomnik o niepowtarzalnym kształcie, który będzie się wyróżniał na tle innych nagrobków.
Jaki materiał wybrać na pomnik?
Najtańszym materiałem, stosowanym od lat, jest lastriko. To z niego wykonanych jest ciągle najwięcej pomników, a powodem tego jest oczywiście cena. Płyty czy postumenty z lastriko wymagają sporego wysiłku, aby utrzymać je w dobrym stanie. Samo czyszczenie i konserwacja wymagają dużej staranności i odpowiednich środków.
Znacznie lepiej w roli materiału na pomniki spisują się konglomeraty imitujące szlachetne odmiany kamienia, takie jak marmury czy granity. Konglomeraty są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości, ale kamień jest znacznie bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych.
To właśnie granit sprawdza się najlepiej jako materiał na nagrobki, choć koszt takiego pomnika jest znacznie wyższy niż tego wykonanego z lastriko. Pomijając naprawdę znakomite walory estetyczne granitu, jego niesamowite kolory i desenie, szybko docenia się zalety użytkowe tego kamienia. Granit jest bowiem niezwykle łatwy w utrzymaniu. Nie jest podatny na warunki atmosferyczne, nie ulega przebarwieniom, a zwykłe czynności pielęgnacyjne nie wymagają ani wiele siły, ani czasu.
Z kolei marmur to, obok malachitu, najszlachetniejszy kamień, który można spotkać na cmentarzach. Każda jego odmiana wygląda pięknie i monumentalnie, ale nie jest on już tak odporny jak granit. Trudniej także utrzymać go w dobrej kondycji, bo znacznie łatwiej tworzą się na nim plamy. Pod wpływem warunków atmosferycznych szybciej też pojawiają się ubytki i drobne uszkodzenia.
Impregnacja potrzebna jest w każdym przypadku
Każdy nagrobek, aby wyglądał dobrze przez długi czas, wymaga odpowiedniej impregnacji. Najtrudniej poradzić sobie z lastriko, ponieważ jest to połączenie cementu, grysu i wody, a powierzchnia płyt jest chropowata. To powoduje, że zanieczyszczenia łatwo wnikają w jego strukturę, a wyczyszczenie go wymaga silnych środków chemicznych i sporego wysiłku. Oczyszczony nagrobek trzeba koniecznie natłuszczać specjalnymi pastami – dzięki temu pomniki zachowują blask, a zanieczyszczenia nie wnikają w głąb tak szybko.
W przypadku marmuru i granitu środki impregnacyjne zapobiegają także osadzaniu się zanieczyszczeń, a z dobrze wykonanych pomników woda po prostu sprawnie spływa i nie powoduje dodatkowych uszkodzeń. Dlatego tak ważne jest wybieranie odpowiednich zakładów kamieniarskich, takich jak chociażby www.szczerba-granit.pl. Pomniki wykonane przez dobrych fachowców, oprócz tego, że z reguły odpowiadają wizualnie naszym wymaganiom, sprawiają także znacznie mniej kłopotów w pielęgnacji.
Ciekawy artykuł, dużo wartościowych informacji. Warto czytać o takich rzeczach, żeby później móc dokonać dobrego wyboru.