Jakie będą koszty ogrzewania gazem w 2025 roku? Przegląd zmian cen.
Pod koniec grudnia 2024 roku pojawiły się liczne – często sprzeczne – informacje na temat zmian cen gazu ziemnego. W mediach krążyły różne prognozy: niektórzy przewidywali wzrost opłat nawet o 25%, podczas gdy inni, w tym prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zapewniali, że całkowity wzrost cen nie przekroczy 5%. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości, bazując na taryfach największego dostawcy i dystrybutora gazu.
Jakie składowe wchodzą w koszt korzystania z sieci gazowej i użytkowania gazu ziemnego?
Rachunek za gaz składa się z czterech głównych składników. Dwa pierwsze są rozliczane zgodnie z taryfą obowiązującą u konkretnego sprzedawcy gazu. Dla celów tej analizy skupimy się na ofertach PGNiG, największego dostawcy gazu ziemnego w Polsce.
W przypadku PGNiG opłaty te nie zmieniły się od lipca 2024 roku i wynoszą:
- Opłata abonamentowa (opłata miesięczna za korzystanie z instalacji): 6,3 zł/miesiąc*,
- Opłata za paliwo gazowe (główny składnik kosztów zimą, odnosząca się do ceny energii zawartej w gazie zużywanym przez nasz kocioł): 0,23965 zł/kWh.
Pozostałe dwa składniki to opłaty przesyłowe, które są naliczane zgodnie z taryfą dystrybutora. Przyjrzymy się cenom oferowanym przez Polską Spółkę Gazowniczą (PSG). Na początku 2025 roku uległy one podwyższeniu i obecnie wynoszą:
- Opłata dystrybucyjna stała (opłata miesięczna) – jej wysokość zależy od regionu; dla regionu warszawskiego wynosi 64,92 zł/miesiąc (w porównaniu do 52,05 zł/miesiąc w ubiegłym roku),
- Opłata dystrybucyjna zmienna (opłata zależna od ilości dostarczanego gazu) – dla regionu warszawskiego wynosi 0,03919 zł/kWh (wzrost w porównaniu do 0,03142 zł/kWh w ubiegłym roku).
Wzrost opłat dystrybucyjnych – jak wpłynie na rachunki za gaz w 2025 roku?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na wysokość rachunków wpływ mają m.in. wielkość i lokalizacja budynku, zapotrzebowanie energetyczne, zastosowane technologie grzewcze oraz poziom zużycia ciepłej wody.
Aby zobaczyć konkretne kwoty, przeanalizujemy sytuację budynku o powierzchni około 150 m2, zlokalizowanego w centralnej Polsce, w którym mieszka cztery osoby. Przeprowadziliśmy wyliczenia dla trzech typów budynków, uwzględniając zmiany w opłatach przesyłowych:
- Nowy, dobrze izolowany dom z ogrzewaniem podłogowym i wentylacją z odzyskiem ciepła, w którym jednostkowe straty ciepła wynoszą około 40 W/m2.
- Budynek po częściowej termomodernizacji, z redukcją strat ciepła do około 60 W/m2, wyposażony w grzejniki i ocieplony w taki sposób, że zimą nie wymaga zasilania wodą o wysokiej temperaturze, co poprawia sprawność kotła kondensacyjnego.
- Budynek, który nie przeszedł termomodernizacji, z grzejnikami wymagającymi zasilania wodą o wysokiej temperaturze.
Na poniższym wykresie przedstawiono porównanie rocznych kosztów eksploatacji kotłowni gazowej dla tych trzech wariantów budynków, uwzględniając ceny obowiązujące po podwyżce z lipca 2024 roku oraz zmiany w opłatach przesyłowych od 2025 roku.
Porównując roczny koszt ogrzewania według stawek z 2025 roku do tych obowiązujących od lipca 2024 roku, widać, że wzrost opłat zależy od rodzaju budynku. W przypadku domu przed termomodernizacją wzrost wynosi około 4%, a dla nowego budynku osiąga około 5,3%. Głównym powodem tego wzrostu są wyższe opłaty stałe abonamentowe. W budynku o słabej izolacji największą część kosztów stanowi cena gazu, którego zużywamy dużo, a ten składnik nie zmienił się w 2025 roku. Natomiast w dobrze izolowanym domu zużycie gazu jest znacznie mniejsze, dlatego wzrost rocznych kosztów jest nieco wyższy z powodu podwyżki opłaty abonamentowej.
Jak kształtuje się roczny koszt ogrzewania gazem w porównaniu do innych paliw?
Jeśli porównamy roczny koszt ogrzewania tego samego budynku o powierzchni 150 m2 z wykorzystaniem innych popularnych technologii grzewczych, wówczas widać, że sytuacja jest bardzo zróżnicowana, zależnie od tzw. energochłonności budynku.
Koszt ogrzewania budynku nieizolowanego jest bardzo wysoki, niezależnie od wybranej technologii grzewczej. W takim przypadku kluczowe jest zaplanowanie termomodernizacji budynku, ponieważ bez niej nadal będziemy zmuszeni płacić wysokie kwoty za ogrzewanie.
W budynku, który przeszedł częściową termomodernizację, lub w nowym domu koszt ogrzewania gazem jest porównywalny z kosztem zakupu paliwa do kotła na pellet i znacznie niższy od kosztów eksploatacji kotła olejowego (w zestawieniu na wykresie nie uwzględniono kosztów obsługi kotła na pellet ani potrzeby przechowywania paliwa). W nowym domu, wyposażonym w ogrzewanie niskotemperaturowe (np. podłogowe), jeszcze niższy koszt eksploatacji zapewni system z pompą ciepła, na przykład renomowanej marki Vaillant.
Jakie są prognozy dotyczące zmian cen gazu i innych źródeł energii w nadchodzących latach?
Cena gazu ziemnego na giełdach utrzymuje się od kilku miesięcy na poziomie ponad dwukrotnie wyższym niż w 2022 roku, co przekłada się na wyższe opłaty za gaz. Jednocześnie rośnie podaż gazu na rynkach światowych. W przypadku ustabilizowania sytuacji międzynarodowej, istnieje możliwość, że ceny gazu w przyszłości spadną.
Ceny oleju opałowego na początku 2025 roku są o około 20% niższe niż w tym samym okresie przed rokiem, jednak nadal pozostaje to drogi nośnik energii. Koszt pelletu również wzrósł i jest około dwukrotnie wyższy niż przed rokiem 2022, co jest efektem rosnącego popytu na paliwa zastępujące węgiel. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się zmian podaży pelletu, ponieważ planowane jest wprowadzenie nowych wymagań jakościowych dla tego paliwa, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i wydłużenie trwałości kotłów.
*Wszystkie podane w tekście kwoty są cenami netto.