Kiedy auto potrzebuje blacharza
Czasami wystarczy stłuczka, by okazało się, iż karoseria i konstrukcja auta są poważnie uszkodzone. Wielu kierowców zastanawia się czy w wypadku konieczności napraw związanych z blachą samochodu udać się do autoryzowanego serwisu, czy też skorzystać z usług zakładów blacharskich. Oba te wybory mają swoje plusy i minusy. Warto rozważyć je wszystkie.
Różnice między autoryzowanym salonem, a zakładem blacharskim
Przede wszystkim skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu jest droższe. Wiele osób chcąc zaoszczędzić na kosztach tych usług woli skorzystać z pomocy blacharza, który będzie w stanie tę pracę wykonać za mniejsze wynagrodzenie. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy mamy sprawdzonego i godnego polecenia blacharza. Może się jednak okazać, iż trafimy na zakład, w którym nie tylko koszt naprawy będzie wyższy niż w autoryzowanym punkcie, ale samo oczekiwanie na naprawę o wiele dłuższe. Dlatego też jeśli nie zna się dobrego blacharza warto jest popytać znajomych oraz przyjaciół. Na pewno pomocne będzie również przeszukanie w tym celu internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową typ usługi jaka nas interesuje oraz miasto i pojawi się wiele firm, które oferują tego typu pracę. Jednak nie powinno się kończyć poszukiwań na wyborze jednego z pierwszych wyników wyświetlonych przez przeglądarkę. Należy także poszukać informacji o te firmie: jak długo utrzymuje się na rynku, jakich ma specjalistów. Dobrym rozwiązaniem okaże się również przegląd internetu w kierunku opinii o danym zakładzie blacharskim. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania. Warto również zadzwonić w dane miejsce i zapytać o dostępne terminy. Tym bardziej jeśli zależy nam na czasie. Dobre zakłady oferujące usługi blacharskie często obłożone są dużą ilością pracy i trudno będzie znaleźć szybki termin.
Koszty i wybór rodzaju usługi
Blacharstwo samochodowe należy do usług, które najtrudniej oszacować finansowo przed samym podejściem fachowca do naprawy. Dlatego też nie warto skreślać zakładu, który nie poda dokładnej kwoty naprawy. Do tego, aby wycenić koszta często potrzebne jest rozebranie auta, ponieważ zazwyczaj okazuje się, iż dodatkowe elementy uległy zniszczeniu i sam proces naprawy będzie dłuższy oraz rozleglejszy. Tym bardziej w przypadku mocnych stłuczeń, czy też poważnych wypadków. Istotną kwestią jest decyzja sposobu naprawy. Zazwyczaj występują dwie możliwości. Wymiana elementów, bądź prostowanie wygiętej blachy. Wszystko zależy od finansów jakimi się dysponuje oraz dostępności części wymiennych. Może okazać się, iż blachy do prostowania jest tak dużo, iż bardziej opłaca się zakupić wymienną część. Nowe są droższe i czasem trudno dostępne, natomiast jeśli chodzi o używane często pojawia się problem zużycia(należy sprawdzić, czy dana część nie nosi śladów rdzy). Można też trafić na części, które pochodzą od samochodów kradzionych. Niezwykle ciężko jest dobrać odpowiednie części kolorystycznie. Dlatego też warto porozmawiać z blacharzem, pozwolić mu rozebrać auto i ocenić czy szybsze i tańsze będzie prostowanie blachy, czy poszukiwania i sprowadzenie części.
Bardzo cenne rady. W dzisiejszych czasach trzeba być bardzo uważnym wybierajac zakad blacharski