10 lut

Konserwacja sterylizatorów UV

[REKLAMA]

Montaż sterylizatora UV do wody to najzdrowsze z dostępnych rozwiązań, służących eliminacji bakterii i innych patogenów z wody przeznaczonej na użytek w gospodarstwie domowym. W jaki sposób prawidłowo dbać o takie urządzenie?

Konserwacja sterylizatorów UV wody nie jest skomplikowana ani czasochłonna, niemniej nie powinno się o niej zapominać. Przypominamy o kilku krokach niezbędnych do tego, by cieszyć się nieskazitelnie czystą wodą – mówi specjalista z Global Water.

Konserwacja rury osłonowej lampy

Aby zapewnić odpowiedni przepływ światła od jego źródła, czyli lampy, do dezynfekowanej wody, konieczne jest dbanie o czystość i przejrzystość jej kwarcowej osłony.

Zbieranie się osadów na osłonie jest procesem naturalnym i nieuniknionym, dlatego od czasu do czasu trzeba pozbywać się go, przecierając rurę delikatną ściereczką. Trwalsze osady mineralne usuwamy za pomocą przeznaczonych do tego preparatów lub roztworu kwasku cytrynowego.

Raz na kilka lat należy wymienić rurę kwarcową na nową.

Closeup shot of a man pouring a glass of fresh water from a kitchen faucet

Czas pracy sterylizatora UV

Tak jak każde urządzenie, również promienniki UV ulegają z czasem zużyciu. Standardowy promiennik do sterylizacji wody, przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji, ma żywotność około 1 roku, jednak dostępne są również lampy o dłuższej żywotności. O tym, że czas na wymianę, użytkownik informowany jest najczęściej za pomocą sygnałów dźwiękowych lub świetlnych.

Czy warto wyłączać lampę?

Promienniki UV do sterylizacji wody nie powinny być wyłączane nawet, jeśli w danym momencie nie korzystamy z wody. Możemy wymienić dwa powody dla tego zalecenia. Po pierwsze, włączanie i wyłączanie urządzenia znacznie skraca jego żywotność.

Po drugie, sterylizator UV oczyszcza tylko wodę znajdującą się w zasięgu promieniowania lampy. Oznacza to, że woda znajdująca się w instalacji w czasie, gdy promiennik nie działa, może ulec wtórnemu skażeniu.

Przerwa w dostawie prądu – co robić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet chwilowe wyłączenie lampy może skutkować wtórnym skażeniem wody. Również przerwy w pracy promiennika wywołane czasowym brakiem źródła zasilania, mogą nieść ze sobą groźne konsekwencje. Dlatego po każdym takim zdarzeniu konieczna jest dezynfekcja całej instalacji wodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *