28 lis

Piece na pellet – nowoczesne rozwiązanie przy ogrzewaniu mieszkania

[REKLAMA]

Piece na pellet to doskonała alternatywa dla tradycyjnych pieców węglowych, które oprócz tego, że zanieczyszczają środowisko, wymagają wielu skomplikowanych czynności związanych z ich obsługą. Te niezwykle ekologiczne piece grzewcze są w stanie z powodzeniem zapewnić ciepło w mniejszym mieszkaniu, jak i w dużym domu.

Jak działają piece na pellet?

Piece zasilane pelletem rozpoczynają swoją pracę automatycznie po uzupełnieniu paliwa i naciśnięciu specjalnego przycisku. Aby spalanie było odpowiednio efektywne trzeba pamiętać o odpowiednim przechowywaniu pelletów.

Najlepiej sprawdzą się w tej kwestii foliowe worki, które zapewnią właściwą ochronę przed wilgocią. Pellet jest pobierany z zasobnika i transportowany na znajdujące się wewnątrz pieca ruszty z palnikami.

Specjalne otwory w takich rusztach pozwalają na pobranie świeżego powietrza dozowanego za pomocą wentylatora. Dzięki temu efektywność spalania pelletu jest bardzo wysoka.

Piece na pellet podłącza się do instalacji grzewczej. Ogrzewają one wodę zlokalizowaną w wymienniku ciepła, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniej temperatury w dowolnym pomieszczeniu.

Czyszczenie pieców na pellet

Czyszczenie pieców zasilanych za pomocą pelletu nie jest specjalnie skomplikowane. Popiół stanowi bowiem tylko 0,5% spalonego pelletu. Oznacza to, że przy spaleniu 100kg pelletu pozostaje zaledwie 0,5 kg popiołu.

Pojemnik z pelletem wystarczy opróżniać zatem średnio raz w miesiącu (czyli po spaleniu 4-6 jego porcji). Zaletą takiego popiołu jest to, że nie trzeba go wyrzucać do śmieci. Sprawdza się on bowiem doskonale jako nawóz w ogródku lub na działce ze względu na jego bardzo korzystny skład mineralny.

Zalety pieców na pellet

Bardzo dużym atutem pieców na pellet jest to, że są one wysoce zautomatyzowane. Po uzupełnieniu paliw (czyli pelletów) są one w stanie pracować nawet przez tydzień.

Zamontowane w nich czujniki informują o stopniu napełnienia zbiornika paliwem i konieczności jego uzupełnienia. Ponadto na specjalnym, elektronicznym wyświetlaczu można odczytać także temperaturę pracy.

Niezwykle istotne jest również to, że piece na pellet ze względu na doskonałą ochronę przed przedostawaniem się spalin na zewnątrz i brak konieczności dokonywania rozpalania ręcznego (są one uruchamiane za pomocą przycisku, który włącza grzałki), mogą być stosowane zarówno w kotłowni, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych.

Czym się kierować przy zakupie pieca na pellet?

Decydując się na zakup pieca na pellet warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na moc grzewczą. Wpływa ona na to, jak dużą powierzchnię jest on w stanie ogrzać.

Piece o mocy od kilku do około 10kW zapewniają ciepło w mieszkaniach o kilkudziesięciu metrach kwadratowych, ale w przypadku domu, warto zakupić taki, który będzie posiadał moc co najmniej 15-16 kW.

Oprócz tego istotne są funkcje dodatkowe jak np. sterowanie elektroniczne oraz wyposażenie w pilot zdalnego sterowania. Pomocny będzie również obszerny wizjer, który pozwala na dokładną obserwację tego, co się dzieje w piecu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *