9 gru

Sens konsolidacji kredytów

[REKLAMA]

Jednym ze sposobów ratowania się przed powstaniem wymagalnych a więc przeterminowanych długów jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. Jednak taka konsolidacja dotyczy tylko zobowiązań bankowych czyli kredytów i pożyczek które przysparzają trudności w spłacie. Decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego należy podjąć zanim powstaną zaległości w spłacaniu rat, bo gdy już do tego dojdzie, to bank odmówi przyznania kredytu konsolidacyjnego.

Konsolidacja polega na tym, że bank który udzielił kredytobiorcy takiego kredytu, bierze na siebie obowiązek regulowania zobowiązań wynikających ze skonsolidowanych kredytów natomiast kredytobiorca spłaca kredyt konsolidacyjny którego raty są niższe od tych, z którymi już miał problemy (w kredytach które skonsolidował). Jednak niższe raty kredytu konsolidacyjnego oznaczają automatycznie, że taki kredyt będzie spłacany dłużej a więc będzie ostatecznie droższy niż te kredyty które zostały skonsolidowane. Jednak jeśli kredytobiorca popadłby w zwłokę w spłacaniu rat, to powstałyby większe koszty, kredyty zostałyby bowiem wypowiedziane, doszłoby zapewne do egzekucji komorniczej i dodatkowych kosztów z tego tytułu. „Komornik dolicza do długu 10% swojej opłaty stosunkowej, dochodzą też niedogodności i stresy związane z zajęciem rachunku bankowego oraz egzekucją z ruchomości a nawet nieruchomości dłużnika które na licytacji mogą zostać sprzedane znacznie poniżej wartości” – mówi Robert Grabowski prowadzący poradnik pamietnikwindykatora.pl.

Czy zatem opłaca się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Osoba rozważająca zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego powinna rozważyć, czy nie lepiej jednak „zacisnąć pasa” i spłacać kredyty bez konsolidowania ich, ewentualnie w razie potrzeby wziąć nawet niewielką pożyczkę bez BIK którą można by „zatkać dziury” w przypadku realnego i bliskiego zagrożenia powstania zaległości w spłacie kredytów. Jeżeli jednak to za mało i trudności w spłacie szykują się długotrwałe, to kredyt konsolidacyjny będzie dobrym rozwiązaniem o ile kredytobiorca jest właścicielem nieruchomości która posłuży jako hipoteczne zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego – jest to warunek przyznania takiego kredytu.

Aby go otrzymać, należy wybrać bank oraz przedłożyć wszystkie niezbędne dokumenty. Są to m. in. umowy z innymi bankami, w których aktualnie są spłacane kredyty oraz dokumenty mogące potwierdzić zdolność kredytową. Wraz z nimi składa się wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jest on rozpatrywany szybko, a decyzja banku może być pozytywna. Zdarza się jednak, że bank taki wniosek odrzuci, np. gdy osoba zainteresowana kredytem nie posiada zabezpieczenia. Jeśli jednak decyzja banku jest pozytywna, można otrzymać jeden wielki kredyt i skoncentrować się na spłacie jednego już tylko zadłużenia. W czasach, gdy wielu Polaków żyje na kredyt lub zaciąga kilka pożyczek jednocześnie, kredyty konsolidacyjne stały się jednymi z najważniejszych produktów bankowych. Można je spotkać w ofercie niemal każdego banku, a zasady jego przyznawania, podobnie jak okres spłaty i wysokość oprocentowania, mogą znacznie się różnić między sobą. Zanim zatem wybierzesz bank, musisz zapoznać się z ofertami kilku innych instytucji. Dzięki porównywarkom kredytów możesz szybko sprawdzić, które rozwiązanie będzie najlepsze w twoim przypadku i z szerokiej oferty banków wybrać tę najkorzystniejszą. Musisz pamiętać, że taki kredyt to umowa zawierana z bankiem na wiele lat, zatem wyboru należy dokonać z wyjątkową starannością i dbałością o szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *