Wielozadaniowe czyściwa przemysłowe
Dawniej do czyszczenia używano wielorazowych ściereczek, które same wymagały prania po każdym zastosowaniu. Generowało to dodatkowe koszty w postaci opłat za prąd, wodę i detergenty. Same ściereczki z czasem traciły też na jakości, co przekładało się na spadek wydajności czyszczenia. Na szczęście obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama profesjonalnych czyściw przemysłowych, które eliminują wszystkie te problemy. Do najpopularniejszych należą czyściwa wielozadaniowe.
W porównaniu z jednowarstwowymi czyściwami papierowymi, przeznaczonymi do mniej skomplikowanych zadań, te wielozadaniowe są istotnie mocniejsze i bardziej chłonne. Nadają się do użytku z większą liczbą detergentów, rozpuszczalników czy płynów dezynfekcyjnych, a także znacznie trudniej je rozerwać. To wszystko sprawia, że proces czyszczenia przebiega szybciej i sprawniej, przy czym osiągnięcie wysokiego poziomu skuteczności nie wymaga większego zużycia samego czyściwa. Wysoka wydajność znajduje swoje odbicie nie tylko w redukcji kosztów, ale też w ogólnej satysfakcji z pracy dbających o czystość pracowników.
Czyściwa papierowe
Najczęściej spotykanym rodzajem czyściw wielozadaniowych są te włókninowe. Znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z istnienia również papierowej wersji tego typu asortymentu. Specjalna hybrydowa technologia wytwarzania pozwala osiągnąć efekt nierozwarstwiania się, doskonałego wchłaniania zarówno płynów, jak i tłuszczu, a także wysoki współczynnik odporności na rozrywanie na mokro. – To rozwiązanie może dla wielu przedsiębiorstw okazać się optymalne choćby z uwagi cenę. Jest ona istotnie niższa w porównaniu z czyściwami włókninowymi – mówi przedstawiciel lidera w branży środków czystości, firmy MADO.
Czyściwa włókninowe
W niektórych branżach bez wielozadaniowych czyściw włókninowych jednak się nie obejdzie. Odznaczają się wysoką trwałością zarówno na sucho, jak i na mokro, a przy tym są miękkie i elastyczne, nadają się więc do czyszczenia, wycierania i polerowania nie tylko większych powierzchni, ale również detali. Czyściwa włókninowe można podzielić na te zawierające włókna bawełniane oraz syntetyczne. Pierwsze odznaczają się większą chłonnością, ale też wyższą ceną. Drugie z powodzeniem można stosować do czyszczenia np. podłóg. Istnieją również specjalistyczne czyściwa przeznaczone do pracy w tzw. strefach niepylnych.
Zastosowanie
Zarówno papierowe, jak i włókninowe wielozadaniowe czyściwa przemysłowe mogą występować w formie ściereczek lub rolek, podzielonych perforacją na odcinki lub nie (zwłaszcza w przypadku tych ostatnich warto zadbać o łatwy w obsłudze dozownik, dzięki któremu możliwa jest bardziej precyzyjna kontrola zużycia materiału czyszczącego). W zależności od parametrów różne warianty sprawdzają się w różnych branżach, od metalowej, spożywczej i poligraficznej, przez kosmetyczną i lakierniczą, aż po warsztaty mechaniczne, lokale gastronomiczne i instytucje służby zdrowia. Ważne, aby zaopatrując się w czyściwa przeznaczone do pracy w danych warunkach, zwrócić uwagę na to, czy posiadają odpowiednie certyfikaty, np. dopuszczający do kontaktu z żywnością lub atest Państwowego Zakładu Higieny.