26 wrz

Zakładanie lokaty – możliwe ograniczenia

[REKLAMA]

Lokata bankowa to nadal najpopularniejsza forma inwestowania oszczędności. Polacy wybierają ją chętnie, ponieważ nie jest obarczona najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym. Zysk jest może mniejszy, ale za to w 100% pewny. Okazuje się jednak, że chociaż samo założenie lokaty jest proste, to banki mogą nakładać pewne ograniczenia. Warto je poznać, zanim inwestor wybierze konkretną instytucję.

Wkład w ograniczonej wysokości

Chociaż lokaty bankowe można zakładać, mając w portfelu już kilkaset złotych, to istnieją pewne ograniczenia, jakie dotyczą wysokości wnoszonego kapitału. Niektóre banki oferują korzystne oprocentowanie lokaty, ale tylko wtedy gdy inwestowane środki nie przekroczą na przykład wartości 10 000 złotych. Powyżej tej kwoty oprocentowanie będzie już niższe.

Konto osobiste

Większość banków wymaga również, by inwestor założył konto osobiste w ich instytucji. Dopiero wtedy lokata może zostać założona. To nie wszystko, bowiem okazuje się, że liczne banki żądają miesięcznych wpływów na ten rachunek o danej wysokości, na przykład wpływów z wynagrodzenia czy minimum 2 500 złotych albo 10% wartości depozytu.

Ograniczeniem może być również konieczność realizowania określonej ilości operacji płatniczych przy wykorzystaniu przypisanej do konta karty płatniczej. Niektóre banki żądają dokonywania określonej liczby transakcji zakupowych na daną kwotę.

Status klienta

Okazuje się, że w niektórych bankach lokata na korzystnych warunkach jest dostępna jedynie dla nowych klientów. Jest wtedy doskonałym wabikiem do nabywania również innych produktów banku.

Banki oferują też lokaty swoim stałym klientom – do takiej formy inwestowania środków ma dostęp każdy. Oferty mogą się jednak różnić, inne będzie ich oprocentowania, a więc finalny zysk.

Inne ograniczenia

Wyżej wymienione ograniczenia to te najczęściej spotykane. Zdarza się, że banki mają jeszcze dodatkowe wymagania. Lokata może być założona na przykład tylko wtedy, gdy cały proces przebiegnie przy wykorzystaniu sieci internetowej. Korzystne warunki mogą być zapewnione tym inwestorom, którzy polecą produkt banku swoim znajomym. Niektóre banki nakazują wykupienie dodatkowego ubezpieczenia albo nabycie karty kredytowej.

Trochę podstawy

Oczywiście dodatkowe ograniczenia nie mają nic wspólnego z samą istotą lokaty bankowej. Po spełnieniu warunków banku inwestor nadal będzie musiał liczyć się z typowymi czynnikami, jakie dotyczą lokaty w banku.

Głównym ograniczeniem jest konieczność „zamrożenia” kapitału na pewien czas. Lokaty zakładane są najczęściej na 3 albo 6 miesięcy, maksymalnie na rok. Przez ten czas inwestor nie może dysponować wniesionymi środkami, a jeśli zerwie warunki umowy, straci wygenerowane już odsetki. Pewne jest natomiast to, że nigdy nie straci wniesionego kapitału. Właśnie dlatego Polacy decydują się na zakładanie lokat i nie przejmują się dodatkowymi kryteriami, jakie muszą spełnić, by móc pomnażać swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *