25 sty

Czy da się odwołać od decyzji sądu o alimentach?

[REKLAMA]

Niekiedy w momencie ustanowienia przez sąd obowiązku alimentacyjnego sytuacja materialna pozwanego nie pozwala mu na płacenie świadczenia w ustalonej wysokości. W takiej sytuacji istnieje możliwość zmniejszenia zasądzonej kwoty poprzez wniesienie wniosku o jej obniżenie. Nie wiesz, gdzie złożyć i co dokładnie powinno zawierać uzasadnienie pozwu o alimenty? Na to często zadawane pytanie odpowiada adwokat prowadzący sprawy rodzinne z kancelarii w Warszawie.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Orzeczenie sądu o wysokości świadczenia alimentacyjnego zapada po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich dokumentów dołączonych do pozwu o alimenty. W tym przypadku nie obowiązują sztywne wytyczne, na których podstawie organ sądowy podejmuje ostateczną decyzję. Przebieg tego typu postępowania zawsze jest indywidualny. Na wysokość świadczenia składają się nie tylko możliwości zarobkowe pozwanego, ale także usprawiedliwione potrzeby dziecka. Obejmują one:

  • opłaty mieszkaniowe,

  • wydatki na żywność, ubrania,

  • koszty edukacji,

  • zakup kosmetyków, środków czystości,

  • koszty związane z leczeniem.

Koszty utrzymania dziecka różnią się w zależności od wieku, a także jego stanu zdrowia. Inne potrzeby ma niemowlę, a inne nastolatek. Przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjnego sąd bierze pod uwagę również majątek pozwanego rodzica oraz poziom jego życia.

Czy można odwołać się od decyzji sądu o alimentach?

Obowiązek dostarczania środków na utrzymanie dziecka dotyczy każdego rodzica, bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. W sytuacji, kiedy pozwany nie zgadza się z orzeczeniem wydanym przez sąd, może odwołać się od jego decyzji. Wówczas trzeba przygotować dobre uzasadnienie pozwu o alimenty. Ważne, aby w składanym piśmie jak najlepiej uzasadnić swoje żądanie oraz ukazać prawdziwy obraz rzeczywistości małoletniego i jego rodzica. Adwokaci prowadzący sprawy rodzinne często podkreślają, by przedstawiać sędziom kompleksową sytuację życiową wraz z faktami takimi jak np. utrata dobrze płatnej pracy.

Jak sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty?

Zgodnie z obowiązującymi procedurami cywilnymi pozwany ma siedem dni na złożenie odpowiedzi na pismo o ustanowieniu przez sąd obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka. Po otrzymaniu decyzji wydanej przez organ sądowy warto zastanowić się, jakimi dowodami chcemy poprzeć uzasadnienie pozwu o alimenty. Przygotowując wniosek, należy pamiętać, aby zawrzeć w nim wszystkie najważniejsze elementy takie jak oznaczenie sądu, dane osobowe stron, a także wskazanie faktów i dowodów, na których opieramy swoje odwołanie.

Jakie dokumenty dołączyć do odpowiedzi na pozew o alimenty?

Przygotowując odpowiedź na orzeczenie sądu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na poprawność wniosku. Istotne znaczenie ma też dołączenie do niego kompletu dokumentów, które pomogą sędziemu ustalić realne możliwości finansowe rodzica zobowiązanego do płacenia świadczenia alimentacyjnego. W trakcie toczącego się postępowania wiele osób korzysta z pomocy prawnika. Adwokat prowadzący sprawy rodzinne z kancelarii w Warszawie może też reprezentować pozwanego w sądzie. Zobacz, jaki jest dokładny zakres jego działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *