30 paź

Czy korę kamienną trzeba uzupełniać? Przewaga gnejsu nad korą sosnową

[REKLAMA]

Kamienie dekoracyjne to jeden z produktów, którego nie może zabraknąć w ogrodzie. Nie tylko ładnie wyglądają i zdecydowanie pozytywnie wpływają na wizualny aspekt ogrodu, ale mają także wiele innych zalet. W ogrodach bardzo często można spotkać otoczaki, korę kamienną, grys bazaltowy i wiele innych różnych rodzajów kamienia dekoracyjnego. Dziś kilka słów na temat gnejsu, czyli kory kamiennej.

Kora sosnowa czy kora kamienna? Co lepiej sprawdza się w ogrodach?

Wiele osób nadal stosuje korę sosnową do podsypywania roślin ozdobnych w swoich ogrodach. Jednak gdyby rozważyć wady i zalety kory drzewnej, można zauważyć, że kora sosnowa wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z czasem zrębki kory ulegają procesom gnilnym, przez co kory sosnowej ubywa, a my jesteśmy zmuszeni do jej uzupełniania, co generuje dodatkowe koszty. Wiatr również nie jest sprzymierzeńcem delikatnej i lekkiej kory sosnowej. Wystarczy kilka większych podmuchów wiatru i kora fruwa po całym ogrodzie, a my musimy zbierać ją z trawnika, co zabiera nasz cenny czas. Niestety, kora sosnowa przyciąga różnego rodzaju owady, które skutecznie psują miłe letnie wieczory. Na to wszystko jest jednak rozwiązanie – kora kamienna.

Kora kamienna jako zamiennik kory sosnowej? Zalety kory kamiennej

Kora kamienna ma przewagę nad korą sosnową w wielu kwestiach. Pierwszą z nich jest cena. Kupując korę sosnową, wydamy mniej, ale należy mieć na uwadze fakt, iż co roku przyjdzie nam ją uzupełniać, a to generuje dodatkowe koszty. Decydując się na korę kamienną, jednorazowo wydamy nieco więcej, jednak to inwestycja, za którą płacimy tylko raz, a efektem cieszymy się przez długie lata. Co więcej, zakup kory kamiennej powoduje, że mamy o wiele mniej pracy w ogrodzie. Kora kamienna świetne zagłusza niechciane chwasty, za to wspomaga wzrost naszych roślin ozdobnych. Pokrycie gleby korą kamienną wokół roślin powoduje znacznie wolniejsze odparowywanie wody, a co za tym idzie, nie musimy tak często podlewać naszych kwiatów. Kora kamienna jest nieco cięższa od kory sosnowej, więc nie jest narażona na wywiewanie z rabat czy ścieżek ogrodowych. Położona w docelowym miejscu, zostanie w nim na długo. Ciekawą właściwością kory kamiennej jest także fakt, że lekko zakwasza glebę, co lubi większość roślin. Idąc dalej, kora kamienna nie tylko pięknie się prezentuje w ogrodzie, ale także może służyć jako budulec małych form architektonicznych, na przykład sprawdzi się jako wypełnienie ogrodzenia gabionowego lub też jako element fontanny ogrodowej. Warto także wspomnieć, że kora kamienna pozwala na bezproblemowe dosadzanie roślin na rabatach, gdyż wystarczy, że odgarniemy korę na bok, rozetniemy tkaninę i wykopiemy dołek dla nowego kwiatka. Następnie wystarczy nagarnąć z powrotem korę kamienną na miejsce i wszystko prezentuje się idealnie!

Decyzja o zainwestowaniu w korę kamienną jest naprawdę słuszna, gdyż niesie ze sobą niemalże same korzyści.

Ile kory kamiennej potrzebujesz na wypełnienie rabaty roślinnej?

Planując zagospodarowanie terenu w ogrodzie, podejmujemy decyzje co do aranżacji rabat kwiatowych. Wybieramy rośliny ozdobne, decydujemy, jakiego rodzaju obrzeża użyć, oraz czym wypełnić wspomniane już rabaty. Wybierając korą kamienną, należy przyjąć, że tona tego kruszywa wystarcza na pokrycie terenu o powierzchni około 14–15 m2. Podsypując rośliny korą kamienną, musimy stworzyć odpowiednio grubą warstwę, by spełniała swoją rolę jak najlepiej.

Ile kory kamiennej na 1 m2? Ile kosztuje kora kamienna? Cena kory kamiennej

Kora kamienna nie jest drogą inwestycją, biorąc pod uwagę fakt, że jest to jednorazowy wydatek. Zazwyczaj za tonę kory kamiennej zapłacimy około 300–400 zł. Pamiętajmy także, że gnejs jest kamieniem dość łatwo dostępnym w naszym kraju, jest także bardzo wydajny, więc nie potrzebujemy go w ogromnych ilościach, by pokryć spory kawałek terenu.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *