23 sty

Czym jest biznes franczyzowy?

[REKLAMA]

Myśląc o założeniu własnego biznesu trzeba rozważać różne scenariusze. Jeśli nie tworzymy przedsiębiorstwa z dotacji, to musimy jakoś zdobyć środki na rozruch, napisać biznesplan i uwzględnić pozostałe opłaty i formalności. Wielu z tych elementów możemy uniknąć, albo chociaż dostać gotowy model biznesowy. Wystarczy, że zaczniemy działalność na licencji franczyzowej.

Franczyza – co to?

To gotowa i sprawdzona koncepcja biznesowa. Przykładem może być sieć Żabka lub McDonald. Model franczyzy polega na udostępnieniu partnerom możliwości prowadzenia biznesu pod swoim szyldem. Oparte jest to na ścisłej współpracy pomiędzy odrębnymi prawnie i finansowo przedsiębiorstwami: franczyzobiorcą i franczyzodawcą. Jest to jakby pewna forma wypożyczenia marki, dzięki temu nasz wizerunek w oczach klienta może być radykalnie wzmocniony.

Na czym polega firma franczyzowa?

Właściciel danej marki nakłada na partnera obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z wypracowaną koncepcją współpracy w ramach pakietu franczyzowego. W skład pakietu wchodzi zazwyczaj:

  • nazwa
  • znak towarowy
  • sposób prowadzenia działalności (podręcznik operacyjny)
  • know how (poufne informacje jak prowadzić biznes)
  • sposób postępowania
  • prawa ochronne
  • pomoc handlowa i techniczna
  • opłaty na rzecz franczyzodawcy
  • zobowiązanie do reklamowania się

Wszystkie te instrumenty mają w założeniu minimalizować ryzyko bankructwa, albo niskiego zainteresowania. Jednak mimo wszystko wiele tutaj zależy od samego zaangażowania franczyzobiorcy.

Koszty

Musimy pamiętać, że w tym modelu biznesowym ponosimy jednorazowe, ale i stałe koszty na rzecz pakietu franczyzowego. Najczęściej jest to opłata wstępna, opłaty bieżące, jak również wpłaty na fundusz marketingowy. Koszt rozpoczęcia takiej działalności różni się w zależności od marki: czasami to kilkanaście tysięcy złotych, a niekiedy nawet kilka milionów. Korzyścią dla nas może być to, że giganci franczyzowi mogą np. wynegocjować dla nas korzystniejsze warunki u dostawców, niż my sami moglibyśmy zdobyć. Z głowy mamy też koszty budowania całej marki od podstaw. Wydaje się więc, że opłaty w ramach franczyzy w porównaniu do tych, które musielibyśmy ponieść, budując sami całą strategię marketingową, są znikome.

Obowiązki

Poza płatnościami dla franczyzodawcy istnieje jeszcze szereg innych zobowiązań. Jednym z ważniejszych jest konieczność dostarczania sprawozdań finansowych. Obowiązkowy jest narzucony odgórnie asortyment czy wygląd placówki, a także choćby sposób prowadzenia sprzedaży, a nawet wygląd strony internetowej. Trzeba uwzględniać również udział w promocjach, rabatach oraz zbieraniu punktów ustalanych przez głównego partnera franczyzowego.

Podsumowując, można wyliczyć zalety, ale i wady tego sposobu prowadzenia firmy. Do zalet trzeba zaliczyć: wsparcie franczyzodawcy i wspólne koordynowanie działań, minimalizację ryzyka, korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań, a także rozpoznawalnego brandu, zorganizowany system dostaw czy niskie koszty reklamowe. Natomiast główną wadą są opłaty. Do innych minusów można dołożyć: brak możliwości kształtowania własnej marki, kontrole franczyzodawców, pomyłki franczyzodawcy, jak również drastyczną sprawę: nieprzedłużenie umowy franczyzowej.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – bądź na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *