27 lis

Jak zmienić dostawcę gazu ziemnego? Podpowiadamy!

[REKLAMA]

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę poświęcamy wyborowi usługodawców, by jak najlepiej dopasować ich oferty do naszych potrzeb. Podobnie sytuacja wygląda z dostawcą gazu ziemnego. Nawiązanie współpracy z rzetelną firmą może mieć wpływ na finanse oraz komfort codziennego życia. W kontekście rosnących cen i kosztów utrzymania nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę operatora. Jeżeli Ty również rozważasz taki krok, musisz wiedzieć, że wiąże się on z pewnymi formalnościami. Poniżej zostały one wymienione.

Kto może zmienić dostawcę gazu ziemnego?

Nawet jednoosobowe gospodarstwo domowe może zdecydować się na taką zmianę. Każdy dostawca gazu ziemnego posiada ofertę skierowaną zarówno do dużych przedsiębiorstw, jak i małych, indywidualnych odbiorców. Ilość zużywanego paliwa gazowego nie ma wpływu no to, czy dany podmiot ma możliwość zmiany usługodawcy. Może to zrobić wielokrotnie bez ponoszenia konsekwencji. Co więcej, każdorazowo taka usługa jest bezpłatna. Nie wymaga zmian w dotychczasowej instalacji gazowej, więc nie generuje żadnych kosztów dodatkowych.

Przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych lub zarządcy nieruchomości często odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących dostaw energii, w tym paliwa gazowego. Zwykle posiadają oni możliwość reprezentowania interesów mieszkańców i podejmowania decyzji w imieniu całej wspólnoty, dlatego mogą wnioskować również o zmianę firmy dostarczającej paliwo gazowe w imieniu wszystkich mieszkańców.

Czy masz wpływ na to, kto dostarcza Ci gaz ziemny?

Na początku warto podkreślić, że każdy podmiot (osoba prywatna, instytucja, firma czy przedsiębiorstwo) ma prawo zmienić dostawcę gazu ziemnego, czyli de facto sprzedawcę tego paliwa. Nie może jednak zmienić Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) odpowiedzialnego za rozwój infrastruktury, nadzór i kontrolę oraz bezpieczeństwo sieci dystrybucyjnej. Jest on przypisany do danego regionu geograficznego i nie zależy od preferencji odbiorców.

Zmiana sprzedawcy jest formalnością stosunkowo prostą, składającą się z kilku kroków. Po pierwsze musisz znaleźć nowego usługodawcę, który według Ciebie oferuje najlepsze warunki. Jeżeli nie potrafisz dokonać tego wyboru samodzielnie, możesz skorzystać z usług firm takich jak energia24na7, które zajmują się profesjonalnym doradztwem w omawianym zakresie. Specjaliści pracujący w branży na bieżąco monitorują dostępne oferty i przy użyciu odpowiednich narzędzi sporządzają przejrzyste zestawienia.

Ostatnie formalności

Wybór odpowiedniego dostawcy to w rzeczywistości najbardziej czasochłonny etap. Później musisz jedynie wykonać trzy proste kroki:

  • podpisać umowę z nową firmą,
  • wypowiedzieć dotychczasową umowę,
  • poinformować Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie.

Cała procedura zajmuje około miesiąca. Oczywiście w tym czasie nie ma przerw w dostawie paliwa gazowego do Twojego domu czy przedsiębiorstwa.

Zmiana firmy sprzedającej paliwo gazowe nie jest skomplikowaną procedurą. Możesz ją powtarzać wielokrotnie, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Przy wyborze nowego usługodawcy warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *