24 kwi

Jakie formalności trzeba spełnić, aby otworzyć własną myjnię bezdotykową?

[REKLAMA]

Inwestycja w myjnię bezdotykową jest opłacalnym biznesem ze względu na wysoką marżę, niskie koszty obsługi i możliwość zarabiania 24 godziny na dobę bez fizycznej obecności w miejscu usługi. Aby zbudować własną myjnię, należy jednak spełnić kilka istotnych formalności, które przedstawiamy w poniższym artykule.

Wybór działki i podpisanie umowy

Podstawową kwestią podczas inwestycji w myjnię bezdotykową jest kupno działki pod jej budowę. Powinna ona mieć wystarczającą powierzchnię do postawienia obiektu, dostęp do mediów oraz przede wszystkim atrakcyjną lokalizację, aby przyciągać klientów. Przykładowo – powierzchnia dwustanowiskowej myjni wynosi minimalnie ok. 60 m2 (powierzchnia działki z dojazdami to ok. 270 m2), sześciostanowiskowej zaś – 180 m2 (działka z dojazdami wynosi w tym przypadku ok. 630 m2).

Jeżeli wybór odpowiedniej działki na inwestycję mamy już za sobą, pozostaje podpisać umowę na jej zakup lub dzierżawę. Na wybudowanie myjni bezdotykowej zgodę powinien wyrazić wójt, burmistrz lub prezydent miasta, dlatego warto zawrzeć z właścicielem działki umowę warunkową wchodzącą w życie po uzyskaniu warunków zabudowy lub dokładnym sprawdzeniu, czy plan zagospodarowania pozwala na budowę myjni. Przy decyzji na umowę dzierżawy należy planować długofalowo – umowy tego typu zawiera się najczęściej na okres 10-20 lat.

close up shot of car washing

Pozwolenie na budowę i odbiór myjni

Wszelkie formalności można załatwić samemu lub poprzez architekta, z którym należy wcześniej podpisać umowę określającą zakres oraz harmonogram prac, aby zabezpieczyć się przed nadmiernym i niepotrzebnym przedłużaniem realizacji projektu – zaleca właściciel firmy KlimRes, która jest pierwszą polską firmą produkującą myjnie dla potrzeb rynku motoryzacyjnego, w całości zbudowane jedynie z polskich komponentów.

Po pomyślnym wydaniu warunków zabudowy należy przystąpić do przygotowania dokumentacji, która potrzebna jest do uzyskania pozwolenia na budowę. Powinna ona zawierać projekty podłączeń wody, prądu i gazu oraz projekt wjazdu, a także plan zagospodarowania terenu i podpisane warunki dostawy mediów z dostawcami. Urząd rozpatrzy wniosek w ciągu jednego miesiąca (w przypadku konieczności uzupełnienia – nawet w ciągu dwóch) i po okresie uprawomocnienia (dwa tygodnie) budowa naszej myjni bezdotykowej jest możliwa.

Sama budowa obiektu może potrwać do dwóch miesięcy. W pozwoleniu na budowę zostały określone instytucje, jakie powinny zostać powiadomione o jej odbiorze. Uzupełniając dziennik budowy, należy pamiętać o załączeniu protokołów: kominiarskiego, instalacji sanitarnej, instalacji elektrycznej, zgłoszenia do sanepidu o odbiór i zgłoszenia straży pożarnej. Wszelkie dokumenty należy zgłosić do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a po uzyskaniu odbiorów można uruchomić myjnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *