12 wrz

Remont domu drewnianego

[REKLAMA]

Zamieszkanie w drewnianym domu to marzenie ludzi, ceniących ekologiczny styl życia, dla których pobyt w zdrowym mikroklimacie, jaki panuje w drewnianych wnętrzach, jest największą wartością.

Drewniane domy wyróżniają się zaletami, których nie odnajdziemy w murowanych budowlach:

  • drewno tłumi zewnętrzne hałasy, dzięki czemu możliwy jest efektywny wypoczynek po dniu pracy,
  • wewnątrz pomieszczeń panuje klimat, sprzyjający zdrowiu – drewno zatrzymuje ciepło w czasie zimy i chłodnych dni, latem zapewnia przyjemną temperaturę,
  • dom drewniany odznacza się estetyką i trwałością – nawet po wielu latach jest wciąż atrakcyjny i oryginalny.

Decyzja o zakupieniu starego drewnianego domu, wiąże się z koniecznością wykonania prac remontowych. Zanim dojdzie do zakupu, warto skonsultować się z architektem. Niektóre usterki będą tak trudne do usunięcia, że zakup domu okaże się nieopłacalny. Do takich wad należą:

  • gnicie drewna, na co wskazuje intensywna woń stęchlizny wewnątrz pomieszczeń,
  • zniszczona podwalina – belka na murowanym fundamencie powinna być odpowiednio zaizolowana, pozbawiona niebezpiecznych zmian, mogących świadczyć o destrukcyjnym wpływie wody na całość budowli,
  • wadliwe wiązania elementów konstrukcyjnych, przepuszczające wodę opadową,
  • nieszczelny dach,
  • zniszczone węgły, stanowiące narożniki domu.

Remontujemy drewniany dom

Prace renowacyjne rozpoczyna się od zabezpieczenia domu przed dalszym niszczeniem. Drewniane ściany należy oczyścić, szczególnie dokładnie w spróchniałych i pokrytych patyną miejscach. Drewno pokrywamy środkiem grzybobójczym i zapobiegającym rozwojowi larw owadów, żerujących w drewnie. Pianka poliuretanowa pozwoli na dobre uszczelnienie ścian, a zastosowanie bezbarwnego lakieru do drewna dodatkowo zabezpieczy je przed zniszczeniem. Impregnowanie zapobiegnie niszczeniu i sprawi, że dom będzie długo wyglądał atrakcyjnie.

Sufit podlega podobnym pracom renowacyjnym, jak ściany. Gdy jest bardzo zniszczony, można wykorzystać laminowane płyty, które zamontowane do belek stropowych zastąpią zniszczoną powierzchnię.

Podłogę należy wycyklinować, brakujące deski uzupełnić nowymi.

Stylowe, często niewymiarowe okna i drzwi z ościeżnicą pomoże naprawić zakład stolarski, w którym zamówimy potrzebne elementy. Jeśli przystępujemy do samodzielnej renowacji okien i drzwi, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Umycie powierzchni pozwoli usunąć brud, odtłuścić ją i zorientować się, jakie prace należy wykonać. Usunięcie starej farby olejnej odsłoni ubytki drewna, które należy uzupełnić samoutwardzalną masą. Po oszlifowaniu, dokładnym wysuszeniu, malujemy drewno lakierobejcą. Zagruntowanie pozwoli na zabezpieczenie powierzchni, którą pomalujemy odpowiednią farbą.

Jedną z najważniejszych czynności jest czyszczenie komina. W miejscu pieca można wybudować kominek, wyposażony w bezpieczny wkład kominkowy.

Sprawdzenie szczelności instalacji jest warunkiem bezpiecznego użytkowania domu. Należy dostosować ją do obowiązujących przepisów.

Komfort pobytu w drewnianym domu zapewni jego docieplenie wełną mineralną.

Dom-Drewniany.pl – blog specjalizujący się w tematyce budownictwa drewnianego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *