16 mar

Rodzaje okapów kuchennych – jaki okap wybrać do kuchni?

[REKLAMA]

Okap kuchenny to nieodzowny element każdej kuchni. Dzięki niemu pozbywamy się z pomieszczenia nieprzyjemnych skutków gotowania takich jak para wodna czy przykre zapachy. Zapobiega osadzaniu się tłuszczu na meblach, sprzęcie oraz ścianach znajdujących się w bliskiej odległości kuchenki. Nierzadko pełni również rolę estetyczną, podkreślając design kuchni.

Wybór okapu zależy od wielu czynników, między innymi od powierzchni pomieszczenia oraz umiejscowienia kuchenki czy otworu wentylacyjnego. Na rynku rozróżniamy kila typów urządzeń – wśród nich na pewno znajdziemy te, które będą najbardziej odpowiednie dla naszej kuchni.

Sprawdź – okapy do kuchni renomowanej firmy Bomann

Okap podszafkowy

Jest to popularny, podstawowy i bardzo uniwersalny typ okapu kuchennego. Swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie oraz faktowi, iż tego typu urządzenie zajmuje niewiele miejsca a jego montaż jest najmniej wymagający. Odznacza się dobrym stosunkiem wydajności do ceny.

Okap kominowy

Jest to okap samodzielnie wiszący, montowany przy ścianie nad kuchenką. Zazwyczaj posiada obudowę zasłaniającą przewód wentylacyjny – w przypadku funkcji pochłaniacza pełni ona funkcję estetyczną. Dzięki atrakcyjnemu designowi, nieskomplikowanej budowie oraz wydajności, jest to w tej chwili najpopularniejszy typ urządzenia tego typu.


Okap do zabudowy

  • Wkład

Koncepcja jest podobna jak w przypadku okapu podszafkowego. Różnica polega na tym, że zostaje on całkowicie zabudowany w spodniej części szafki wiszącej nad kuchenką dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Charakteryzuje się on zazwyczaj mniejszą powierzchnią pochłaniającą w porównaniu do okapu podszafkowego.

  • Teleskopowy

Urządzenie tak samo jak wkład, przeznaczone jest do zabudowy w spodniej części szafki, ale dodatkowo posiada ruchomą szufladę, którą wysuwamy podczas użytkowania. Jest to rozwiązanie wydajniejsze od wkładu, ponieważ ruchomy element znacząco zwiększa powierzchnię pochłaniającą.


Wyspowy okap kominowy

Okapy tego typu są przeznaczone do kuchni z płytą grzewczą umieszczoną na wolnostojącym meblu, czyli tak zwanej wyspie. W niektórych przypadkach możemy je również zastosować w rozwiązaniu tradycyjnym. Działają na takiej samej zasadzie jak standardowy okap kominowy. Urządzenie mocowane jest w tym wypadku do sufitu, więc w miejscu montażu powinien znajdować się otwór wentylacyjny, do którego podłączymy odprowadzanie oparów.

Okap wiszący

Tego typu okapy są dedykowane do kuchni z płytą grzewczą na wyspie. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku braku instalacji wentylacyjnej w miejscu montażu. Mocowanie przeprowadza się zazwyczaj podwieszając okap pod sufitem na stalowych linkach. Urządzenie z racji konstrukcji nie jest przystosowane do odprowadzania oparów a ich pochłaniania. Okapy wiszące przypominają lampę
i często poza naturalną funkcjonalnością pełnią również istotną rolę dekoracyjną.

Okap sufitowy

To kolejny okap dedykowany dla wysp kuchennych, który montujemy w podwieszanym suficie. Przypomina klimatyzator kasetonowy, który również montowany w taki sposób. Dzięki temu jest praktycznie niewidoczny i nie ingeruje w wystrój kuchni. Zazwyczaj jest sporych rozmiarów, odznacza się dobra wydajnością i tak jak poprzednie okapy – przeznaczony jest do wysp kuchennych.

Okap blatowy

  • Okap montowany w blacie

Okap, który zabudowany jest w tej samej szafce co kuchenka. Podczas użytkowania element pochłaniający zostaje wysunięty do góry, natomiast reszta urządzenia pozostaje w szafce – dzięki takiej konfiguracji dźwięki wydawane przez urządzenie są skutecznie tłumione. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się wysoką wydajnością i ciekawą stylistyką. niewielka odległości od płyty pozwala aby opary były natychmiast zasysane, następnie po filtracji trafiły z powrotem do pomieszczenia bądź do układu wentylacji.

  • Okap zintegrowany z płytą grzewczą

Urządzenie działa w oparciu o podobne zasady i posiada takie same zalety co okap montowany
w blacie. W tym wypadku jest on integralną częścią płyty indukcyjnej i nie posiada wysuwanego elementu tylko otwory dolotowe. Tak jak okap blatowy może działać w trybie wyciągu jak i pochłaniacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *