9 maj

Zasada działania styczników.

[REKLAMA]

Każdy, kto zna się trochę na branży elektrycznej wie o tym, że styczniki to jedno z podstawowych urządzeń, jakie wykorzystywane są w codziennej pracy elektryków. Styczniki są specjalnymi, elektrycznymi mechanizmami łączącymi, przestawianymi na inny sposób aniżeli ręcznie. Największą zaletą styczników jest to, że mają wyłącznie jedno położenie styków ruchomych, co pozwala załączać, wyłączać oraz przewodzić prąd w normalnych warunkach pracy obwodu.

Wpływ styczników na przeciążenia

Czynnikiem determinującym wszechstronne zastosowania styczników oraz to, że tak dobrze radzą sobie one z przeciążeniami jest sama budowa styczników. Styczniki firmy Schneider odznaczają się wysoką trwałością oraz dużą częstością łączeń, co jest prawdziwym wskaźnikiem jakości. Nie są one duże, ich masa także nie jest duża, za to skuteczność działania – ogromna.

Każdy stycznik posiada: izolacyjną podstawę, rdzeń nieruchomy, cewki, zwory ruchomego elektromagnesu, styk nieruchomy, styk ruchomy, styki zwierne oraz rozwierane, sprężyny stykowe oraz komory gaszeniowe łuku elektrycznego. Oczywiście, do każdego stycznika można też dobierać dodatkowe akcesoria, w zależności od tego, jakie prace przy ich użyciu będą wykonywane. Akcesoriami takimi mogą być: bloki styków pomocniczych, mechaniczne blokady zatrzaskowe, elektroniczne moduły czasowe, moduły mechanicznych blokad bądź cyfrowe przekaźniki termobimetalowe.

Jeżeli zastanawiasz się jakie styczniki wybrać, to wybierz te posiadające certyfikaty, będące produktami dobrych i sprawdzonych marek. Tylko takie styczniki należy kupować, ze względu na bezpieczeństwo oraz ich skuteczność.

Podstawowa zasada działania styczników

Na czym opiera się sam mechanizm działania styczników? Ich złączenie powoduje, że sygnał prądowy lub napięciowy nie jest przerywany – jest przekazywany dalej. Co dzięki temu zyskujemy? Pozwala nam to na załączenie układów silnoprądowych. Uzyskujemy dzięki temu wysokie napięcie w cewce, po czym zestyki się zamykają. Następnie opada zwora i na skutek działania elektromagnesu następuje otwarcie zestyków. Stycznik, który będzie dobrze wyposażony bez problemu poradzi sobie z obsługą obwodów silnikowych takich jak wentylatory, grzałki czy pompy, a także będzie podstawą  działania stycznika o większych rozmiarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *