24 kwi

Oszczędność i ekologia – zalety oświetlenia LED

[REKLAMA]

Diody LED wciąż uznawane są za nowoczesny rodzaj oświetlenia, choć pojawiły się w elektronice już w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Popularyzacja LED-ów stała się jednak możliwa dopiero po wynalezieniu diod o dużej mocy, z których można obecnie budować zamienniki tradycyjnych żarówek. Współczesne diody są na tyle silne, że mogą być stosowane nawet w oświetleniu ulicznym. Co warto o nich wiedzieć i jakie są ich zalety?

Energooszczędność i żywotność

Wybór oświetlenia LED zamiast tradycyjnych żarówek daje nam szereg korzyści, zaczynając na energooszczędności i żywotności, a kończąc na dbanie o środowisko. Diody LED uznawane są dzisiaj za najbardziej energooszczędne źródło światła, które jest niezwykle sprawne. Sprawność to nic innego, jak ilość dostarczanej energii przekształcanej w światło widzialne – mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Elektryk.pl. Sprawność LED-ów to średnio 80-95%, a sprawność zwykłej żarówki to tylko 5-10%. Diody mają długą żywotność i są trwałe. Świecą nawet klikadziesiąt tysięcy godzin, a czas eksploatacji modułu LED to nawet 7 lat. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż czas pracy żarówki halogenowej i aż 25 razy więcej niż czas pracy zwykłej żarówki. Diody są dużo bardziej odporne na częste włączanie i wyłączanie, a ponadto są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzają się w naszych domach, na przykład do podświetlania miejsc, w których nie potrzebujemy bardzo intensywnego światła. Nie będziemy próbować oświetlać biurka, przy którym uczy się nasze dziecko, diodami LED, ale z powodzeniem możemy za ich pomocą podświetlić meble kuchenne, czy półki w salonie.

LED Bulb with lighting - Technology of eco-friendly lighting

Niskie koszty i ekologia

Gotowe moduły oświetleniowe LED są droższe niż inne źródła światła, jednak możemy śmiało mówić o niskich kosztach utrzymania i eksploatacji. Inwestycja w LED-y szybko nam się zwróci. Oświetlenie tego typu wymieniamy rzadko, jest ono niemalże bezawaryjne. Możemy więc śmiało montować je w miejscach trudno dostępnych. Pobierają niewiele prądu, więc zmniejszają nasze comiesięczne rachunki. Oświetlenie LED nie wytwarza wysokiej temperatury, a więc nie angażuje niepotrzebnie do pracy domowej, czy biurowej klimatyzacji. To wszystko sprawia, że LED-y są przyjazne dla środowiska naturalnego. Dodatkowym argumentem za tym jest fakt, że oświetlenie LED nie zawiera metali ciężkich, ani rtęci, a więc nie wymaga specjalnej utylizacji. Co więcej, oświetlenie tego typu nie wydziela promieniowania UV, a więc jest dodatkowo przyjazne dla naszego zdrowia. Przy diodach nie mamy do czynienia z tzw. „efektem pulsowania światła”, co jest przyjazne dla naszych oczu. Wzrok po prostu się nie męczy, nawet jeśli długo przebywamy w oświetlonym pomieszczeniu. To wszystko sprawia, że warto zainwestować w tego typu oświetlenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *