Domowe sposoby leczenia osteoporozy
Leczenie osteoporozy opiera się zarówno na farmakoterapii, jak i różnych naturalnych sposobach. Zalecane przez lekarzy preparaty mają na celu przede wszystkim zahamowanie postępu choroby, a także wsparcie jej profilaktyki. Domowe sposoby na osteoporozę opierają się natomiast na niwelowaniu uciążliwych objawów, a także dostarczaniu do organizmu składników niezbędnych do utrzymania odpowiedniej gęstości mineralnej kości.
Dieta bogata w wapń
Jeżeli densytometria wykryje zwiększone ryzyko osteoporozy, większość lekarzy niemal od razu zaleca pacjentom zwiększenie podaży wapnia. Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek rośnie z wiekiem, a największe jest u kobiet po menopauzie. W przypadku niedoboru wapnia, ulega on uwalnianiu z kości i zwiększa ryzyko osteoporozy. W diecie nie powinno więc zabraknąć produktów bogatych w ten pierwiastek, takich jak twaróg, kefir, jogurt oraz inne przetwory mleczne.
Wapń występuje również w brukselce, kapuście, orzechach włoskich czy warzywach strączkowych. Z jadłospisu należy natomiast wyeliminować produkty, które ograniczają wchłanianie tego pierwiastka. Dotyczy to zwłaszcza pokarmów zawierających szczawiany, a także otrębów pszennych czy herbaty. Zaburzenia wchłaniania wapnia powoduje również niedobór białka, dlatego warto zwiększyć jego podaż w diecie.
Utrzymanie właściwego poziomu witaminy D
Osteoporoza często rozwija się na skutek niskiego stężenia witaminy D w organizmie, która warunkuje wchłanianie wapnia oraz jego wydalanie. Jej podaż można zwiększyć poprzez przebywanie na słońcu, ponieważ ulega ona syntetyzowaniu w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Nie jest konieczne opalanie całego ciała, a jedynie odkrycie ramion, dekoltu i szyi kilka razy w tygodniu na dwadzieścia minut.
W okresie jesienno-zimowym, nasłonecznienie w Polsce jest niestety zbyt niskie dla spełnienia dziennego zapotrzebowania na witaminę D (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/niedobor-witaminy-d-a-osteoporoza/). Należy ją dostarczać poprzez suplementację, a także poprzez spożywanie odpowiednich produktów – tłustych ryb morskich, żółtek jaj czy serów.
Regularna aktywność fizyczna
Na stan kości bardzo negatywnie wpływa siedzący tryb życia, ponieważ dostosowują one swoją budowę oraz masę do wywieranych obciążeń. Brak ruchu prowadzi do osłabienia ich struktury, a tym samym obniżenia gęstości mineralnej. Z problemami kostnymi często zmagają się kosmonauci przebywający w stanie nieważkości, ponieważ po powrocie na Ziemię muszą ponownie poddać się oddziaływaniu sił grawitacji. Aby skutecznie leczyć osteoporozę, należy więc pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.