Do czego służą defibrylatory?
Jak sama nazwa wskazuje, defibrylatory przeznaczone są do przeprowadzania defibrylacji serca, czyli zabiegu medycznego stosowanego podczas reanimacji. Są to urządzenia, które ułatwiają przywrócenie akcji serca podczas wypadków czy obrażeń, podczas których doszło do jej zatrzymania. Defibrylatory są dostępne w specjalnych szafkach oraz znajdują się w miejscach publicznych.
Jak działa defibrylator?
Defibrylatory zostały skonstruowane w ten sposób, aby oddziaływać na mięśnie serca prądem stałym, wykorzystując do tego odpowiednio dużą energię. Podczas defibrylacji następuje wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, przepływających przez serce. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie mu normalnej pracy.
Defibrylatory mogą być jedno lub dwufazowe. Jednofazowe charakteryzują się pierwszym wyładowaniem o mocy 360 J, podobnie jak w przypadku drugim i każdym kolejnym. Co oznacza, że prąd jest zawsze taki sam – 360 J. W przypadku defibrylatorów dwufazowych pierwsze wyładowanie wynosi 150 – 200 J, a kolejne 150 – 360 J.
Jak wygląda defibrylator?
Aby dobrze przeprowadzić defibrylację, trzeba wiedzieć, z czego defibrylatory są zbudowane. Najczęściej składają się z dwóch elektrod i jednostki centralnej, która różni się wyglądem i funkcjami. Do dyspozycji mamy defibrylatory wielofunkcyjne wyposażone w duży przejrzysty wyświetlacz, na którym wyświetlane są odpowiednie parametry, jak ciśnienie tętnicze, temperatura ciała itp. Niektóre defibrylatoryprzystosowane są jedynie do wyświetlania na wyświetlaczu zapisu EKG. Istnieją również urządzenia typu AED. Mogą z nich korzystać jedynie przeszkolone jednostki ratownicze. EKG jest analizowane przez defibrylator i automatycznie dopasowuje parametry wstrząsu tak, aby przeprowadzić najbardziej skuteczną i bezpieczną reanimację.
Jeżeli chodzi o elektrody, to mogą one być przyklejane, jak również mieć formę „łyżki”. W drugim przypadku konieczne jest przyłożenie ich przez ratownika, w pierwszym nie są wymagane żadne inne działania.