23 maj

Jak można zadbać o swoje zęby? Poznaj nasze sposoby!

[REKLAMA]

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego z nas. Wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno go osiągnąć, a co najważniejsze nie trzeba przy tym sięgać po inwazyjne zabiegi. Dbania o zęby warto uczyć się już od małego, aby czynności pielęgnacyjne i profilaktyczne stały się codziennym nawykiem. Jak dbać o zęby? Sprawdź!

Mycie to za mało

Od dziecka jesteśmy uczeni, że należy myć zęby minimum dwa razy w ciągu dnia — rano i wieczorem. Idealnie, jeśli znajdziemy na to czas po każdym posiłku, jednak nie zawsze jest to możliwe, na przykład, gdy przebywamy poza domem. Niemniej jednak samo mycie zębów to zdecydowanie za mało, choć powinno być ono wstępem do innych czynności profilaktycznych.

Bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni między zębowych. To właśnie w nich zbierają się resztki jedzenia, które powodują próchnicę.

Zamiast nitki dentystycznej do oczyszczania tychże przestrzeni możemy użyć irygatora lub mini szczoteczek. Uwieńczeniem „mycia zębów” powinno być przepłukanie jamy ustnej odpowiednim płynem. Warto to zrobić także wtedy, gdy nie mamy dostępu do pasty, szczoteczki i nitki. Płyn nie tylko odświeża oddech, ale i działa antybakteryjnie.

Odpowiednia dieta

Dla naszych zębów bardzo istotne jest prawidłowe odżywianie. Powszechnie uważa się, że wystarczy nie jeść słodyczy, aby móc mówić, że dbamy o zęby. Tymczasem naszym zębom oraz dziąsłom szkodzą nie tylko słodycze, ale i w ogóle cukier. Dlatego też powinniśmy ograniczyć jego ilość w diecie.

Zamiast tego warto spożywać więcej produktów mlecznych, które są bogate w wapń. Aby zwiększyć jego wchłanianie, dobrze jest stosować preparaty z witaminą D, w szczególności od jesieni do wiosny. Nasze zęby nie lubią produktów kwaśnych, które niszczą szkliwo. Po ich spożyciu warto więc umyć zęby.

Możemy natomiast stosować zioła, które działają na dziąsła ściągająco i regenerująco. Napar z szałwii czy przegryzanie goździków doskonale wpłynie na nasze uzębienie. Dziąsłom zaś służy witamina C, która zapobiega szkorbutowi — rzadko występującej już dziś chorobie dziąseł.

Regularne badania

W przypadku zębów bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wykrycie próchnicy w jej wczesnym stadium sprawia, że leczenie zębów będzie niemalże nieinwazyjne.

Warto także przynajmniej raz na pół roku usuwać kamień nazębny oraz przeprowadzić zabieg piaskowania, który oczyści zęby. Stomatolog może nałożyć na nie również pastę z fluorem, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Regularnie przeprowadzane zabiegi oraz dbanie o zęby na co dzień sprawią, że nie będzie im potrzebne nawet wybielanie.

Zadbajmy nie tylko o biały, ale i równy uśmiech. Aby go osiągnąć, należy udać się do ortodonty. Chodzi o to, że nierówne uzębienie sprzyja odkładaniu się resztek jedzenia, które powodują próchnicę i choroby dziąseł.

Osobom z wyregulowanym zgryzem o wiele łatwiej nie tylko przeprowadzać codzienne czynności pielęgnacyjne, ale i zachować higienę. Warto mieć to na uwadze, bowiem równy uśmiech to nie tylko piękno, ale i zdrowie.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *