Jak pozbyć się próchnicy i jak zapobiec jej w przyszłości?
Próchnica, czyli choroba zębów polegająca na kwasowej erozji szkliwa, skutkuje ich stopniowym niszczeniem, co w konsekwencji może prowadzić do ich utraty. Badania wskazują, że problem ten dotyczy, praktycznie rzecz biorąc, wszystkich Polaków, co każe domyślać się, że walka z nim nie jest łatwa. Tak naprawdę jednak wystarczy trzymać się podstawowych zasad, by zachować zęby w zdrowiu, uniknąć ich bólu i zachować je do późnej starości.
Jak pozbyć się próchnicy?
Tu niestety nie ma taryfy ulgowej — jedynym sposobem na pozbycie się zmian próchniczych jest poddanie się zabiegowi leczenia zębów u stomatologa. Zabieg ten polega na usunięciu zniszczonej tkanki poprzez borowanie oraz wypełnienie ubytku materiałem kompozytowym.
Co prawda nieraz pojawiają się doniesienia o nowościach w dziedzinie stomatologii i możliwościach leczenia zębów za pomocą specjalnego żelu czy lasera, nadal jednak stosuje się tradycyjne leczenie. W wielu osobach budzi ono lęk, sam dźwięk borowania czy towarzyszący mu zapach kojarzą się bardzo niemiło, jednak w dzisiejszych czasach tak naprawdę nie ma się czego bać. Leczenie zawsze można wykonać w znieczuleniu.
Warto przy tym odwiedzać stomatologa odpowiednio wcześnie, na przykład, gdy pojawią się pierwsze symptomy próchnicy, tj. kredowe plamy na zębach. Większość osób popełnia ten błąd, że zgłasza się do stomatologa, dopiero kiedy ząb boli, a to świadczy o poważnym zniszczeniu tkanek i dotarciu próchnicy do miazgi zębowej.
Jak zapobiegać?
Ogromne znaczenie ma też oczywiście profilaktyka stomatologiczna, o czym wiele osób zapomina. Warto pamiętać, że leczenie zębów jest podziałaniem na skutek, a nie na przyczynę, a można wiele zrobić, by nie dopuścić do atakowania zębów przez próchnicę. Podstawę stanowi oczywiście dbanie o higienę jamy ustnej, ale już tutaj pojawia się problem, gdyż wiele osób: nie dochowuje tego obowiązku, robi to niestarannie, nieprawidłowo lub nie do końca.
Kluczem jest zaś: mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, robienie tego odpowiednio dokładnie i długo, a także stosowanie nitki dentystycznej. Ogromne znaczenie ma też płukanie ust płynem antybakteryjnym, gdyż bakterie wywołujące próchnicę znajdują się nie tylko na zębach, ale też na dziąsłach, języku i we wszystkich zakamarkach jamy ustnej.
Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego, że próchnicą można się zarazić. Trzeba mieć to na uwadze, gdyż nawet jeśli bardzo dba się o higienę i ma się wyleczone wszystkie zęby, może dojść do przeniesienia bakterii na skutek pocałunku, korzystania z tych samych sztućców czy naczyń.
Nie tylko samodzielne działania
Znakomitym sposobem na zapobieganie próchnicy jest też korzystanie z zabiegów stomatologii estetycznej, o których istnieniu wiele osób zapomina, choć pewnie każdy doświadczył w wieku dziecięcym lakowania zębów, powszechnie wykonywanego w szkołach.
Prócz tego zabiegu, można też zdecydować się na fluoryzację, lakierowanie zębów, a także zabiegi polegające na remineralizacji. Wszystkie te zabiegi wzmacniają szkliwo i uszczelniają je, dzięki czemu jest ono odporniejsze na działanie kwasów i bakterii powodujących zmiany próchnicze.
Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit |