14 cze

Jak rozmnażają się pluskwy?

[REKLAMA]

Pluskwy są uciążliwym problemem. Rzeczywiście wywołują nie tylko niesmak czy wręcz obrzydzenie, ale też roznoszą choroby i zapewniają wielu osobom nieprzespane noce. Dlatego trzeba z nimi walczyć! Dziś podpowiemy Wam jak rozpoznać, że w Waszym domu zadomowiły się pluskwy. Dowiecie się też jak wygląda ugryzienie pluskiew oraz ich rozmnażanie.

Jak wygląda ugryzienie przez pluskwy?

Pluskwa domowa jest pasożytem, który co gorsza gryzie. Trzeba wiedzieć, że pluskwy żerują nocą, zaś za dnia chowają się w zakamarkach pomieszczeń. Przez to, że żerują nocą ciężko je zauważyć, natomiast można je poczuć. Co do zasady ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, gdyż insekt wpuszcza pod skórę substancję przeciwbólową. Ukąszenia pojawiają się najczęściej na twarzy, rękach, nogach czy szyi.

Zmiany skórne pojawiają się najczęściej po 6 do 48 godzin. Ponadto zwykle są swędzące, ale to kwestia indywidualna. Jednocześnie pogryzienia mogą przybierać różną formę. Mogą pojawiać się czerwone plamki, które po jakimś czasie zamieniają się w grudki czy nawet bąble pęcherzykowate. Ich średnica może wynosić nawet do 1-3 cm. Wykwity pojawiają się w liniach lub kształcie trójkąta, zwykle w formie trzech lub czterech grudek. W centrum najczęściej widać ciemniejszy punkt. Nieco poważniejsza jest duża liczba ugryzień. Zmiany mogą się wtedy zlewać w całość.

U dzieci objawy bywają nasilone, gdyż maluchy nie potrafią powstrzymać się przed drapaniem. U nich zdecydowanie częściej pojawia się intensywna wysypka, która drapana może spowodować zakażenie wtórne.

Po czym poznać że w domu są pluskwy?

Pluskwy, choć żyją w nocy i się kryją, to jednak nie oznacza, że nie można zauważyć symptomów świadczących o tym, że już rozgościły się naszym w domu.

Oczywiście jednym z podstawowych objawów są ślady ugryzień pluskiew, ale też o obecności pluskiew świadczą pojawiające się malutkie czarne bądź ciemnoczerwone plamki, które są niczym innym jak odchodami. Najczęściej można je zauważyć na pościeli, prześcieradle, ale i ścianach. Trzeba też wiedzieć, że te insekty przechodzą przez stadia rozwoju i zrzucają ze swojego ciała osłonki, które także można zauważyć.

Do tego jeszcze emitują bardzo charakterystyczny zapach. Zapach jest słodkawy i zawiera różne aldehydy. Warto wiedzieć, że ujście gruczołów znajduje się za biodrami trzeciej pary odnóży, ale po stronie brzusznej. Służy do wzajemnego wabienia się pluskiew. Na pościeli mogą także pojawiać się malutkie ślady krwi. Oznacza to, że padliście ofiarą tego niewielkiego 5 mm insekta.

Pluskwa domowa zwalczanie

Pozbycie się pluskiew jest naprawdę trudne.

Samica pluskwy nie posiada narządów płciowych więc sam stosunek odbywa się poprzez nakłuwaniem przez samca aparatem ssącym-kującym okolice brzucha i pleców samicy pluskwy. Niekiedy stosunki kończą się śmiercią dla samej samicy. Jeśli przeżyje nakuwanio-rozmnażanie przez samców, samica po obfitym posiłku jakim jest krew oraz kopulacji składa jaja po 72 godzinach – tylko po wypiciu krwi jest płodna i może się rozmnażać.

Jaja pluskwy są odporne na wodę, temperaturę, ale też różnego rodzaju chemikalia. Jajeczka pluskiew są bardzo małe i mają długość 1,12 mm. Zasadniczo można się ich pozbyć używając siły nacisku. Do tego jaja niszczy wysoka temperatura powyżej 80 stopni.

Wyobraźcie sobie, że pluskwy mogą żyć nawet dłużej niż 300 dni. Pluskwy są najbardziej aktywne, gdy temperatura wynosi od 27 do 29 stopni Celsjusza, zaś wilgotność wynosi 70%.

Jeżeli jesteście mieszkańcami stolicy Polski i macie problem z pluskwami, to dezynsekcja Warszawa jest usługą, która może pomóc w pozbyciu się pluskiew. W niektórych miejscach nie można stosować środków owadobójczych i w takim przypadku dobrze sprawdzi się urządzenie emitujące parę, myjka lub steamer parowy.

Pozbycie się pluskiew na własną rękę często jest trudne i mało skuteczne. Trzeba wiedzieć choćby to, gdzie koncentrują się pluskwy domowe. Często konieczne jest też zdemontowanie listew przypodłogowych. Praca jest naprawdę czasochłonna i niewspółmierne do efektów.

Należy również wiedzieć, że pluskwy mogą wykazywać odporność na środki owadobójcze, stąd też lepiej zaufać profesjonalistom z branży DDD, którzy dobiorą odpowiednie środki, np. z grupy pyretroidów.

W dezynsekcji coraz częściej stosowane są zintegrowane metody IPM. Profesjonaliści specjalizujący się w zwalczaniu pluskiew stosują łączoną metodę IPM wraz z zamgławianiem ULV, które są dużo bardziej skuteczniejsze od klasycznego oprysku ciśnieniowego. Do tego stosuje się różnorodne przynęty, które monitorują obecność szkodników, pułapki monitorujące. Trzeba jeszcze pamiętać jak ważna jest dezynsekcja, która likwiduje pluskwy o najbardziej odpornym szczepie.

Zatem pamiętajcie, jeśli domowe sposoby na pluskwy nie są skuteczne należy wybrać usługi dezynsekcji sprawdzonej firmy DDD.

Podsumowanie

Pluskwy rozmnażają się szybko bo już po 14-21 dniach wychodzą z jajeczek, w zależności od temperatury otoczenia i często można w ten sposób przegapić moment kiedy jest ich sporo. Jeśli pluskiew jest już naprawdę dużo w naszym mieszkaniu pogryzienia pluskiew są już codziennie, nie jak zwykle to bywa na początku co 2-4 dni.

Stąd też pozbycie się ich z dnia na dzień staje się trudniejsze. Na szczęście jest możliwe, wystarczy tylko zaufać specjalistom od dezynsekcji. Osobiście możemy Wam polecić ofertę firmy Prusator.pl . Usługi tej firmy są kojarzone z gwarancja satysfakcji oraz skutecznością w zwalczaniu pluskiew, jak również innych szkodników na terenie Warszawy i okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *