23 lis

Jak wygląda proces cięcia tlenem?

[REKLAMA]

Cięcie tlenem to proces zaliczany do gazowych metod termicznego cięcia metali, który jest najstarszym sposobem pozwalającym ciąć stal. Na początek podgrzewa się metal do temperatury spalania, a następnie usuwa stopniowo metal ze szczeliny przy zastosowaniu strumienia gazu pod wysokim ciśnieniem. Podczas całego procesu wykorzystuje się specjalne wycinarki tlenowe, które zarówno mieszają palny gaz z tlenem, jak i doprowadzają strumień tlenu tnącego do miejsca cięcia.

W jaki sposób przebiega proces cięcia tlenem?

Zasadniczo do dwóch etapów sprowadza się cięcie tlenem. Na początku arkusz blachy podgrzewany jest do temperatury spalania, poprzez zastosowanie płomienia podgrzewającego, czyli gazu, którym jest propylen, propan, gaz ziemny albo acetylen.

W następnym kroku, kiedy materiał jest już podgrzany do wymaganej temperatury, doprowadzany jest tlen tnący. Jego strumień utlenia materiał, a następnie pod wysokim ciśnieniem wydmuchuje go ze szczeliny cięcia. Metodą można obrabiać nawet bardzo grube blachy, ale im są grubsze, tym więcej należy dostarczyć tlenu pod ciśnieniem.

Kiedy najczęściej wykorzystuje się metodę cięcia tlenem?

Wycinarki tlenowe służą do cięcia różnej grubości blach metalowych od 25 mm do nawet 300 mm. Czasami jednak podczas procesu podgrzewania materiału do temperatury spalania, napotykamy różnego rodzaju ograniczenia.

Przeszkodą jest przede wszystkim reaktywność metalu albo też niemożliwa do osiągnięcia temperatura zapłonu. Nie zaleca się cięcia gazowego tlenem podczas pracy z aluminium albo stali stopowych, które mają wysoką zawartość pierwiastków odpornych na utlenianie, czyli głównie stali nierdzewnych.

Wycinarki tlenowe pomocne do obróbki stali konstrukcyjnych

Bardzo często do obróbki stali konstrukcyjnych niskostopowych i niskowęglowych wykorzystuje się wycinarki tlenowe takie jak w ofercie: https://polwelt.pl/oferta/wypalarka-tlenowa-do-rur. Żeby można było przeciąć blachę ze stali węglowej przy pomocy wiązki tlenowej, musimy podgrzać materiał do temperatury ok. 1300 st. Celsjusza.

Cięcie tlenem to technika umożliwiająca także cięcie blach w pakietach albo elementów skorodowanych lub też pokrytych warstwą powłoki lakierniczej. Największą zaletą tego procesu jest możliwość cięcia grubych blach oraz różnego rodzaju wyrobów hutniczych pod różnym kątem. Technikę można zastosować również podczas pracy pod wodą.

Tam, gdzie ograniczone są możliwości zastosowania cięcia tlenem, należy zdecydować się na nowsze rozwiązania. Zaleca się więc w takich przypadkach korzystać z innych dostępnych technologii, takich jak cięcie mechaniczne, cięcie wodą albo obróbka laserowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *