15 sty

Konsolidacja kredytów – czy to się opłaca?

[REKLAMA]

Tylko nieliczni z nas nie mają dziś zaciągniętych pożyczek czy kredytów. Z reguły jest wręcz przeciwnie i co miesiąc musimy płacić do banku czy firmy pożyczkowej pewne kwoty jako raty zaciągniętego zobowiązania. Zdarza się, że nie jest to jeden kredyt, ale dwie czy nawet trzy różne pożyczki. Co w takiej sytuacji? Nie ulega wątpliwości, że może to poważnie zaburzyć domowy budżet. Szczególnie w przypadku odcięcia jakiejś części finansowania budżetu. Rozwiązaniem, które pomoże nie wpaść w spiralę zadłużenia, jest kredyt konsolidacyjny. Czym jest taki kredyt?

Kredyt konsolidacyjny, czyli co?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który z założenia ma obniżyć koszty zadłużenia kredytobiorcy. Zazwyczaj jest to połączenie kilku rat kredytów obecnie spłacanych przez pożyczkodawcę w jedną, na ogół niższą ratę. Jest też niżej oprocentowany od łącznego oprocentowania wszystkich kredytów. Z reguły niższa rata wiąże się jednak z dłuższym czasem spłacania takiego zobowiązania.

Zmniejszanie wysokości miesięcznej raty to największa zaleta kredytu konsolidacyjnego. Pozwala to nie wpaść w spiralę zadłużenia i wyjść z twarzą oraz bez długów z zaciągniętych przez siebie kredytów.

Największą jego wadą jest wydłużenie okresu spłaty, a w zasadzie towarzyszący temu wzrost odsetek do spłacenia. Pomimo niższych rat, kredyt ten jest ostatecznie droższy. Co ważniejsze, taki kredyt nie zawsze jest też opłacalny.

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

W tym miejscu należy przejść do rodzajów takich kredytów. Wyróżnia się kredyty konsolidacyjne zabezpieczone hipoteką i te, które są niezabezpieczone. O wiele taniej jest wówczas, kiedy to taki kredyt ma zabezpieczenie. W takiej sytuacji jego oprocentowanie jest niższe. W innym wypadku oprocentowanie będzie zbliżone do tego, jakie występuje przy kredycie gotówkowym, a więc sprowadzi się do wysokości kilkunastu procent.

Jakie kredyty można konsolidować?

Konsolidować można wszystkie dostępne na rynku kredyty, a więc kredyt mieszkaniowy, gotówkowy, samochodowy, limit w koncie czy kartę kredytową. Oczywiście nie zawsze będzie to opłacalne, choć z pewnością jest to lepsze rozwiązanie od popadnięcia w spiralę długów, która skończyć się może egzekucją komorniczą.

Większego problemu nie ma też ze znalezieniem banku, który udziela kredytów konsolidacyjnych. Tak szeroka oferta jest jednak pewnym kłopotem w znalezieniu najlepszej oferty. Jako że bardzo ważne są warunki kredytu konsolidacyjnego i jego oprocentowanie, warto wspomóc się profesjonalnym doradztwem kredytowym, np. Habza Finanse (https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/).

Warunki kredytu konsolidacyjnego są ustalane indywidualnie, a górny limit takiej pożyczki od banku sprowadza się nawet do 350 tysięcy złotych. Przy wsparciu profesjonalistów istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda znaleźć się kredyt na najatrakcyjniejszych warunkach, który w jak najmniejszym stopniu będzie obciążał domowy budżet takiego kredytobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *