13 wrz

Olejek migdałowy

[REKLAMA]

Olejek migdałowy to jeden z niewielu, jaki może być stosowany zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

Pozyskuje się go w procesie destylacji parą wodną, wykorzystywane są w tym celu nasiona drzewa migdałowego. Nie każdy wie, ale rozróżnia się dwa typy tego rodzaju olejku. Ten słodki wykorzystywany jest w kosmetyce i farmacji. Gorzki natomiast posiada toksyny, przez co jest wykorzystywany bardzo rzadko. Niektórzy producenci starają się zniwelować szkodliwy składnik z nasion, ale i tak olej nie posiada już wtedy tak dobroczynnych właściwości.

Słodki olej migdałowy ma charakterystyczny słodki, wręcz duszący zapach. Jest bardzo lubiany przede wszystkim przez kobiety i to właśnie dla nich dodaje się ten składnik do perfum czy dezodorantów. Co więcej, to panie stosują go do aromaterapii, by zażyć odprężającego, uspokajającego relaksu po ciężkim dniu pracy.

Podstawowe właściwości olejku migdałowego

Można go dodawać do standardowych balsamów, kremów czy serum, które wykorzystujemy do codziennej pielęgnacji skóry całego ciała. Będzie wygładzał naskórek, nawilżał go, łagodził podrażnienia, regenerował. Wszystko dlatego, że w swoim składzie zawiera ogrom witamin, takich jak A, E, D, B a także proteiny i sole mineralne. Olejek z migdałów to cenne źródło magnezu a jego całościowy skład niezwykle rzadko wywołuje jakiekolwiek alergie.

Kosmetolodzy, ale i wszystkie osoby, które w domowym zaciszu chcą zadbać o odpowiedni stan i wygląd swojej skóry, cenią go nie tylko za tak bogaty skład, ale i dodatkowe zalety. Do takich zaliczyć można z całą pewnością doskonałą konsystencję, dzięki czemu preparaty z olejkiem z migdałów w łatwy sposób się rozprowadzają i szybko wchłaniają. Co więcej, olejek przywraca zmęczonej skórze blask a tą suchą odpowiednio nawilża. Jest przy tym niezwykle łagodny i oczywiście pięknie pachnie.

Dodatkowe działanie olejku

Warto również dodać, że olejek migdałowy działa też korzystnie na włosy. Suche, zniszczone i ze skłonnością do rozdwojonych końcówek, w końcu otrzymują szansę na właściwą regenerację – odrobinę olejku wystarczy rozetrzeć w palcach bądź dłoniach i wetrzeć we włosy. Można wcierać na całej długości, tylko w końcówki bądź u nasady, w zależności od problemu. Najlepiej jest pozostawić olejek na noc i dopiero potem dokładnie umyć głowę. Można regenerację tą przyśpieszyć, ale olejek powinien być na włosach przez minimum 30 minut.

Na co zwracać uwagę przy zakupie olejku migdałowego?

Przede wszystkim, olejek z migdałów należy kupować tylko u sprawdzonych dostawców – w dobrych sklepach zielarskich lub aptekach. Po otwarciu, wykazuje właściwości przez pierwszych 6 miesięcy, następnie należy kupić kolejny olejek a ten stary po prostu wyrzucić.

Oprócz wspomnianej już aromaterapii i dobroczynnych właściwości nie dla ciała, lecz dla duszy, olejek wykorzystuje się także do pielęgnacji zewnętrznej. Przede wszystkim, olej migdałowy będzie stanowić świetną bazę (ma tłustą konsystencję) do wszystkich preparatów stosowanych w celach masażu – tak relaksacyjnego, odchudzającego jak i terapeutycznego.

Należy przy tym podkreślić, że wszystkie właściwości olejku migdałowego będą wykazywać skuteczność jedynie wtedy, gdy ten będzie regularnie stosowany, przez długi okres czasu. Dla niecierpliwych i tych, którzy są żądni natychmiastowych efektów pociechą niech będzie fakt, że jest to środek całkowicie naturalny i w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia.

Artykuł napisany w oparciu o materiały zgromadzone na stronie Optima-Plus.eu.

Jedna myśl na temat “Olejek migdałowy

  1. Bardzo lubię sama „tworzyć” kosmetyki domowej roboty, więc często kupuję ten olejek. To prawda, świetnie się sprawdza jako „baza” do kremów i balsamów. Również polecam go do pielęgnacji włosów. Tego typu oleje najlepiej sprawdzają się przy włosach średnioporowatych, często również wysokoporowatych, czyli albo naturalnie delikatnych i słabych, albo zniszczonych farbowaniem, rozjaśnianiem i innymi zabiegami fryzjerskimi.

    Olejku można użyć również do ciała, dodać kropelkę do ulubionego balsamu – pachnie obłędnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *